Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Rewolucja „Solidarności”

Rewolucja „Solidarności”

Pod koniec lat 70. PRL stanęła na progu bankructwa. Władze, mimo napiętej sytuacji społeczno-ekonomicznej, stosowały coraz częściej represje i terror. W społeczeństwie narastała fala oporu i niezadowolenia. Opozycja półlegalna i nielegalna rozszerzyły działania, podejmując współpracę, która połączyła ludzi różnych środowisk. Wybór arcybiskupa Karola Wojtyły na papieża był dla Polaków sygnałem do podjęcia dzieła odnowy moralnej. Pielgrzymka papieża do kraju w czerwcu 1979 roku wlała w serca jego rodaków nadzieję na lepszą przyszłość, umocniła w nich wiarę w zwycięstwo prawdy nad kłamstwem władz komunistycznych.

Bezpośrednią przyczyną wystąpień robotniczych stała się podwyżka niektórych cen artykułów żywnościowych. W sierpniu 1980 r. w bardzo wielu miastach wybuchły strajki i demonstracje. Przywódcą strajku w Stoczni Gdańskiej był Lech Wałęsa. Sformułowano program zawierający żądania strajkujących: powstanie niezależnych od władz związków zawodowych; prawo do strajku, wolności słowa, prasy; uwolnienie więźniów politycznych; podwyżki płac, emerytur i rent; przekazanie społeczeństwu prawdziwej informacji o stanie polskiej gospodarki. Do strajków zaczęły przystępować kolejne zakłady, co zmusiło władze do podjęcia rozmów z protestującymi i uwzględnienia części ich żądań.

W wyniku tzw. porozumień sierpniowych utworzono NSZZ (Niezależny Samorządny Związek Zawodowy) „Solidarność”, którego przewodniczącym został Lech Wałęsa. Był to nie tylko związek zawodowy, ale wielomilionowy ruch domagający się poszerzenia granic wolności obywatelskich.

Zobacz podobne opracowania

  • Podstawowa
  • Historia
  • Od zakończenia II wojny światowej do początku XXI wieku
  • Podstawowa
  • Historia
  • Od zakończenia II wojny światowej do początku XXI wieku
  • Podstawowa
  • Historia
  • Od zakończenia II wojny światowej do początku XXI wieku
  1. W III Rzeczypospolitej
  2. Polska w NATO
  3. Zjednoczona Europa
  • Podstawowa
  • Historia
  • Od zakończenia II wojny światowej do początku XXI wieku

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.