W 1988 r. w Polsce doszło do wielu strajków w zakładach pracy i na uczelniach. Władze państwowe i partyjne zaczęły rozumieć konieczność ustępstw politycznych i zaproponowały środowiskom opozycyjnym rozmowy przy „okrągłym stole”.
Rozmowy te rozpoczęły się 5 lutego 1989 r., władza i opozycja postanowiły osiągnąć kompromis w najważniejszych sprawach: oświaty, kultury, zalegalizowania związków i organizacji opozycyjnych. Najważniejszą decyzją była zapowiedź przeprowadzenia wyborów do Sejmu i mającego powstać Senatu (w ramach umowy dopuszczono 35% miejsc w Sejmie dla działaczy opozycyjnych).
4 czerwca 1989 roku odbyły się częściowo demokratyczne wybory do parlamentu. Zbiegło się to w czasie z dokonaną przez władze komunistyczne na placu Tiananmen masakrą studentów chińskich, którzy domagali się demokratycznych reform. Zwycięstwo w wyborach odniosła „Solidarność” (wzięło w nich udział 2/3 uprawnionych do głosowania). Koalicja rządowa poniosła klęskę.
W lipcu 1989 r. Sejm i Senat występujący jako Zgromadzenie Narodowe, dokonał wyboru prezydenta, którym został gen. W. Jaruzelski (przewagą jednego głosu). Premierem został Tadeusz Mazowiecki, działacz „Solidarności”.
W styczniu 1990 r. nastąpiło rozwiązanie PZPR. Był to kolejny krok w kierunku demokratyzacji. Po rezygnacji Jaruzelskiego z urzędu prezydenta RP, jesienią 1991 r. odbyły się pierwsze powszechne wybory prezydenckie, w których 9 grudnia 1990 r. zwyciężył przewodniczący „Solidarności”, Lech Wałęsa i został prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.