Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Wojna w Afryce i na Dalekim Wschodzie

Wojna w Afryce i na Dalekim Wschodzie

Afryka

W czerwcu 1940 r. Włosi zaatakowali oddziały angielskie w Egipcie, aby opanować strefę Kanału Sueskiego (ważny strategicznie szlak morski umożliwiający, w razie zwycięstwa, dotarcie do roponośnych terenów Bliskiego Wschodu), i połączyć swą kolonię w Libii z Etiopią. Mimo początkowych zwycięstw, wojska włoskie zaczęły ponosić klęski (do końca czerwca 1941 r. przez wojska brytyjskie została wyzwolona tzw. Włoska Afryka Wschodnia). Z pomocą przyszła im specjalnie przeszkolona do walk pustynnych armia niemiecka (Afrika Korps - pod dow. gen. E. Rommla).

VIII Armia Brytyjska, w skład której wchodziły oddziały francuskie, greckie, hinduskie i nowozelandzkie, odniosła zwycięstwo nad oddziałami niemieckimi w bitwie pod El Alamein w listopadzie 1942 r.

Pod koniec 1942 r. w Afryce Północnej od strony Maroka wylądowały wojska alianckie. W maju 1943 r. skapitulowały ostatnie oddziały wojsk niemiecko-włoskich w Afryce Północnej. Afryka była wolna.

Daleki Wschód

Celem Japonii była dominacja nad kontynentem azjatyckim i obszarem Oceanu Spokojnego. Aby to osiągnąć, trzeba było pokonać nie tylko potęgi europejskie, ale także Stany Zjednoczone (Pacyfik był dla nich strefą bezpieczeństwa narodowego). 7 grudnia 1941 r. samoloty japońskie zaatakowały amerykańską Flotę Pacyfiku, której okręty znajdowały się w bazie Pearl Harbor na Hawajach. Straty amerykańskie były duże. Dzięki nalotowi na amerykańską Flotę Pacyfiku oraz późniejszemu zatopieniu brytyjskich pancerników, Japonia szybko podbiła południowo--wschodnią Azję. W lutym 1942 r. zdobyła Singapur, w marcu Indie Holenderskie (Indonezja), a w kwietniu Filipiny. W styczniu 1942 r. Japończycy podpisali porozumienie z III Rzeszą, ustanawiając granicę swoich wpływów wzdłuż 70 południka długości geograficznej wschodniej.

Po ataku na Pearl Harbor prezydent USA, Franklin D. Roosevelt, podpisał deklarację o wypowiedzeniu wojny Japonii. Cztery dni później Niemcy i Włochy wypowiedziały wojnę Stanom Zjednoczonym. Przełom w wojnie na Dalekim Wschodzie nastąpił w połowie 1942 r., kiedy do walk włączyła się nowo zbudowana flota amerykańska i w wielkiej bitwie powietrzno-morskiej pod Midway zadała Japończykom poważne straty.

Amerykanie, zdobywszy przewagę na morzu, zaczęli odzyskiwać kolejne wyspy na Oceanie Spokojnym. W październiku 1944 r., w trzydniowej bitwie morskiej pod Leyte, wyeliminowano praktycznie flotę japońską z dalszych walk. Pod koniec kwietnia wyzwolono większą część Filipin, a w maju 1945 r. wyparto Japończyków z Birmy.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.