Przejdź na stronę główną Interia.pl

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Czerwony Kapturek (Ewa Szelburg-Zarembina)

Streszczenie

W małej chatce, położonej pod lasem, mieszkał stary leśniczy z żoną. On opiekował się drzewami i zwierzętami, a ona zajmowała się gospodarstwem i robiła na drutach wełniane ubranka dla ukochanej wnuczki. Pewnego razu zrobiła dla niej śliczny kapturek o barwie maków i dojrzałych poziomek. Od tej pory wszyscy nazywali dziewczynkę Czerwonym Kapturkiem. Mieszkała wraz z rodzicami w białej chatce, w wiosce Cicha Wólka. Któregoś słonecznego poranka mamusia wezwała Czerwonego Kapturka do siebie. Oznajmiła, że babunia zachorowała, męczą ją chrypka i kaszel. Dała dziewczynce lekarstwo i kaszę na kleik, aby zaniosła chorej. Przestrzegła córkę, by szła prostą drogą, nie zbaczała w las, bo może ją spotkać coś złego.

Czerwony Kapturek raźno ruszył w drogę. Słuchał szumu drzew, śpiewu ptaków, gdy nagle ujrzał przed sobą wielkiego, kosmatego wilka. Grzecznie odpowiedział mu na pytanie, mówiąc o celu swej wędrówki. Wilk, dowiedziawszy się, gdzie mieszka babcia, zniknął nagle w lesie. Pobiegł co tchu do babcinej chatki. Podstępem dostał się do środka, mówiąc, że jest Czerwonym Kapturkiem, i połknął chorą staruszkę. Wszedł do łóżka i czekał na dziewczynkę. Czerwony Kapturek był zdziwiony, że babcia ma tak gruby głos. Wilk poprosił o krople na chrypkę. Gdy dziewczynka zbliżyła się do łóżka - ją też połknął. Najedzony zasnął smacznie.

Tymczasem na obiad do chatki wrócił dziadek. Zobaczył chrapiącego wilka. Wsadził nabój do fuzji, strzelił między kosmate uszy i ogłuszył łobuza. Potem rozpruł mu brzuch, z którego wyskoczył uradowany Czerwony Kapturek wraz z babcią. Wszyscy bardzo się cieszyli. Wilkowi zaszyto brzuch, pouczono o konieczności dobrego zachowania i wypuszczono na wolność.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.