Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Evviva l’arte (K. Przerwa-Tetmajer)

Evviva l’arte (K. Przerwa-Tetmajer)

Tematem tego utworu (z włoskiego evviva l’arte oznacza: niech żyje sztuka) jest rola sztuki i miejsce artysty w społeczeństwie. Wiersz ten jest gloryfikacją sztuki, pojmowanej jako najwyższa wartość, świętość, jedyna pewność w chaosie świata. Artysta to ktoś wyjątkowy, kapłan, mag stojący na piedestale, patrzący z góry na tłum filistrów. Poeta, choć biedny, głodny, podobny do „jesiennego liścia” jest panem, ponieważ w jego sercu: „płoną / ognie przez Boga samego włożone...”. To podtrzymuje go na duchu, daje siłę na przeżycie. Może patrzeć „na tłum z głową podniesioną...”. Pogardza mieszczaństwem, mówi: „niechaj pasie brzuchy / nędzny filistrów naród...”. On ma świadomość swej wyjątkowej misji. Choć uprawianie sztuki nigdy nie uczyni go bogaczem w sensie materialnym, to jest bogaty swoją dumą, sławą, staje się wolny i szczęśliwy. W życiu, oprócz sztuki, nic nie jest warte:

„choć nasze życie splunięcia niewarte:

evviva l’arte!”.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Evviva l’arte (K. Przerwa-Tetmajer)

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.