Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Iliada (Homer)

Fragment Pieśni VI pt.Pożegnanie Hektora z Andromachą

Forma wypowiedzi: Pożegnanie Hektora z Andromachą przybiera formę dialogu. Najpierw głos zabiera Andromacha. W słowach pełnych patosu stara się zatrzymać męża. Jest pewna, że Hektor polegnie w walce, gdyż zna dobrze waleczność Achillesa. W jej wypowiedzi zawarta została charakterystyka Achillesa jako najdzielniejszego greckiego wojownika. Z jego ręki zginęli wszyscy krewni Andromachy: ojca i siedmiu braci pokonał w walce o Teby, matkę uwolnił z niewoli, wziąwszy za nią wielki okup. Jednak i ona zginęła - „Już Artemidy jej strzała w ojcowskim domu dosięgła”. Słowa te potwierdzają stałą ingerencję bogów w sprawy ludzkie. Andromacha straciła najbliższych, a teraz przyjdzie jej stracić ukochanego męża.

Postać hektora: Hektor w tym fragmencie pokazany jest jako dzielny wojownik, który ponad wszystko ceni sobie sławę: „Wstyd by mi było (...) gdybym tu w mieście pozostał, jak tchórz, z daleka od bitwy. Mój duch mnie przed tym ocali, bo już przywykłem być dzielnym, w pierwszych szeregach wśród Trojan o sławę walczyć zaszczytną”. Ale jako kochający mąż myśli o losie swojej żony. Martwi się tym, że gdy Troja upadnie, zostanie wzięta do niewoli i zmuszona do pracy fizycznej (jako służąca). Jego słowa: (...) mnie ból nie tak ciężki o losy Trojan przenika, ani o samą Hekabę, ani o władcę

Pryjama, ani o braci rodzonych (...) jak o twą dolę” dowodzą, że Andromacha bliższa mu jest niż jego krewni.

Dlatego woli zginąć, niż dopuścić, by ukochana kobieta cierpiała w niewoli. Pojedynek z Achillesem to dla Hektora kwestia ambicji.

Uczucia bohaterów: Z wypowiedzi bohaterów wynika, że oboje, zarówno Andromacha, jak i jej mąż, mają świadomość, że jest to ich ostatnia rozmowa. Hektor, już ubrany w zbroję, przepowiada klęskę Trojan, zaś jego żona przeczuwa swoje wdowieństwo, mówiąc: „Bo cię zabiją Achaje (...) żadna mnie radość nie czeka, kiedy cię los twój doścignie”. Zdaje sobie sprawę z tego, że o życiu człowieka decyduje los i że nie można od niego uciec.

W scenie pożegnania na pierwszy plan wychodzą ludzkie uczucia bohaterów. Andromacha czuje się osamotniona i z trwogą myśli o rozstaniu z mężem. Hektor zaś to nie tylko nieustraszony i żądny sławy heros, ale mężczyzna szczerze kochający swą żonę, zatroskany o jej przyszłość.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.