Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Iliada (Homer)

Forma i budowa utworu

Poemat liczy 15 tysięcy wierszy podzielonych na 24 pieśni. Główny motyw gniewu Achillesa obudowany jest licznymi wtrąceniami, epizodami, które służą spowolnieniu tempa akcji, co daje odbiorcom możliwość dokładnego poznania bohaterów utworu, przebiegu walk, stosunków między ludźmi i bogami, życia w Troi i w obozie greckim, sposobów walki, uzbrojenia itp. Dzięki temu poemat staje się opowieścią o wojnie trojańskiej bez drobiazgowego przedstawiania, co działo się przez dziesięć lat jej trwania.

Sposoby opóźniania akcji:

- symetryczne ukazywanie zdarzeń na ziemi i na Olimpie (m. in. narady bogów i wodzów),

- opisy wojsk, np.: katalog okrętów greckich, katalog sił trojańskich;

- urozmaicone opisy bitew, w których raz przewagę mają Grecy, raz Trojanie, prezentacja uzbrojenia, taktyki itp.;

- pojedynki bohaterów, także bardzo różnie przedstawiane, przerywające zmagania bitewne;

- scena, w której Helena stojąca na murach wskazuje i charakteryzuje Trojanom najprzedniejszych wodzów greckich;

- liryczna scena pożegnania Hektora z Andromachą;

- wizyta Nestora, Odyseusza i Fojniksa (wychowawca Achillesa) u Achillesa z prośbą, by ustąpił w sporze;

- katalogi poległych;

- opis tarczy Achillesa przygotowywanej przez Hefajstosa;

- igrzyska ku czci Patroklesa po jego pogrzebie: wyścigi rydwanów, boks, zapasy, rzut oszczepem itp.;

- wizyta zrozpaczonego Priama u Achillesa, ból jednoczący obu bohaterów.

Dzięki takiemu wzbogaceniu motywów i wątków poznajemy przebieg zdarzeń całej wojny. W utworze często wspomina się o tym, co było wcześniej, z licznych wzmianek dowiadujemy się, że po śmierci Hektora los Achillesa i wojennych zmagań jest już przesądzony, bo tak głosiła wyrocznia.

Z poematu Homera dowiadujemy się o zwyczajach wojennych starożytnych Greków: jak przebiegały bitwy, jak rycerze byli uzbrojeni, jakie były zwyczaje pojedynkowe, jak grzebano poległych.

Kompozycja Iliady jest niezwykle przemyślana. Homer stosuje często zasadę symetrii, np.: księga I odpowiada ostatniej - XXIV. Cztery sceny bitewne rozdzielone są scenami, w których panuje pokój. Każda bitwa zaczyna się o brzasku, a kończy z zapadnięciem nocy. Przerywane są pojedynkami, z których każdy jest inny. Poszczególne epizody walk wprowadzają różnych bohaterów; autor prezentuje ich ciekawie, eksponuje ich zalety, obdarza indywidualnymi cechami.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.