Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul
pobierzImię róży to historia spisana ręką mnicha o imieniu Adso z Melku, który towarzyszy w podróży franciszkaninowi — Wilhelmowi z Baskerville. Po przybyciu do włoskiego opactwa (na spotkanie w obronie franciszkanów, ostatecznie zakończone niepowodzeniem) przez siedem dni, na prośbę opata, wspólnie próbują rozwiązać zagadkę serii zgonów.
Pierwsza śmierć okazuje się samobójstwem, lecz wkrótce okazuje się, że zabitych mnichów łączy biblioteka, ale także nieprzyzwoite relacje. Co ważne, w opactwie panuje zakaz wstępu do biblioteki. Wilhelmowi i Adso udaje się potajemnie do niej wejść i odkryć sieć pokoi, tworzących labirynt. Znaczną podpowiedzią w śledztwie są notatki drugiego zmarłego mnicha – Wenencjusza, który szyfruje sposób wejścia do zakazanej komnaty o nazwie finis Africae, pełnej zakazanych ksiąg.
Sprawy komplikują się dodatkowo, gdy podczas spotkania franciszkanów i przedstawicieli papieża, ster nad śledztwem przejmuje Bernard. Oskarża o czary dziewczynę znalezioną w kuchni z mnichem Salwatorem. Nazajutrz dochodzi do morderstwa Seweryna, który odnalazł tajemniczą księgę. O mord i herezję Bernard oskarża klucznika Remigiusza, potwierdzając jego niepochlebną przeszłość u boku Dulcyna. Klucznik zostaje skazany na stos, podobnie jak dziewczyna i Salwator.
Wilhelm odkrywa, że na ciałach zmarłych mnichów powtarzają się ciemne palce i języki, co doprowadza go na trop zakazanej księgi, której kartki nasączone są trucizną. Ci, którzy wbrew zakazowi ją czytają, giną otruci w krótkim czasie. Po wyjeździe Bernarda z więźniami Wilhelm odnajduje finis Africae, a w nim sprawcę zgonów – starego, ślepego mnicha Jorgego, który wierny był zasadzie, że śmiech jest złem pochodzącym od diabła. To on nasączył trucizną karty prawdopodobnie jedynego zachowanego wówczas egzemplarza drugiego tomu Poetyki Arystotelesa (rozprawy o komedii). Po odkryciu jego podstępu mnich zjada strony księgi, przypłacając to życiem. W trakcie próby ratowania przez Wilhelma i Adso bezcennego dzieła dochodzi do pożaru biblioteki, który ostatecznie w ciągu 3 dni i 3 nocy trawi całe opactwo, wraz z największą biblioteką ówczesnego świata chrześcijańskiego.
Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.
Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.
Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.