Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Giaur (G. G. Byron)

Problematyka

Główne tematy powieści poetyckiej „Giaur” to:

- Miłość Giaura do pięknej Leili; to przez nią dziewczyna dopuszcza się zdrady, za co zostaje surowo ukarana przez Hassana; Giaur ma świadomość, że pośrednio to on jest przyczyną jej śmierci. W utworze odnaleźć można koncepcję miłości romantycznej (silniejszej niż śmierć) – np. Giaur, będąc już w klasztorze, widzi dawno zmarłą ukochaną (mistycyzm). 

- Ludzkie namiętności – takie jak żądza zemsty czy gniew (ich uosobieniem jest postać Giaura) oraz ich wpływ na życie i losy bohaterów. 

- Bunt, konflikt jednostki ze społeczeństwem, samotność i wyobcowanie romantycznego bohatera (Giaura), które nieuchronnie prowadzą go do samounicestwienia. 

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Giaur (G. G. Byron)

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.