Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Moralność pani Dulskiej (G. Zapolska)

Geneza utworu i gatunek

Moralność pani Dulskiej Gabriela Zapolska napisała w 1906 roku na zamówienie Teatru Miejskiego we Lwowie. Najpierw do wystawienia dramatu doszło jednak w Krakowie, potem w Warszawie i dopiero we Lwowie. W pierwszej wersji (scenicznej) sztuki akcja rozgrywa się więc w Krakowie, w pierwszym wydaniu książkowym miejscem akcji pozostał Lwów. 

Mąż Zapolskiej, Stanisław Janowski wskazywał na dwa pierwowzory pani Dulskiej: panią Gołąbowską, słynną lwowską mieszczkę i daleką krewną męża pisarki, która popierała romans syna ze służącą. Zapolska inspiracji do sztuki — zgodnie z założeniami naturalistów — szukała w otaczającym ją świecie. 

Moralność pani Dulskiej to komedia mieszczańska, jedna z wielu powstających w tamtym okresie. Skoncentrowana wokół historii jednej rodziny, z reguły rozgrywająca się w salonie rodzinnego domu. Bohaterowie tego typu utworów nie byli szczególnie zindywidualizowani. Nie chodziło tutaj bowiem o prezentację osobistych rozterek konkretnego bohatera, a o przedstawienie pewnych typów ludzkich, konkretnych zachowań społecznych, odsłonięcie (mimo że w zabawnej formie) mechanizmów rządzących ówczesnym społeczeństwem i ich niejednokrotne napiętnowanie. 

Moralność pani Dulskiej Zapolska opatrzyła podtytułem „tragifarsa kołtuńska”, który informuje, że elementy komiczne w sztuce są połączone z tematyką poważną, w tym przypadku o wydźwięku społeczno-moralnym.  

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Moralność pani Dulskiej (G. Zapolska)

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.