Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Imię róży (U. Eco)

Problematyka

Powieść porusza szereg problemów średniowiecznej Europy: od historycznych zawirowań, związanych z walką o tron cesarski, przez rządy niechlubnie zapisanego na kartach historii papieża Jana XXII, aż po całą listę odłamów spośród chrześcijańskich zakonów, gdzie część z nich, traktowana była przez kościół jak herezja. 

Znajdziemy tu także opis krwawych i bezlitosnych procesów, kierowanych przez katolickich inkwizytorów, podczas których ludzie skazywani byli na śmierć w niewyobrażalnych mękach za rzekome herezje i zmuszani do nieprawdziwych zeznań, potwierdzających nieomylność inkwizytora, a nie prawdę. 

Umberto Eco odkrywa w powieści Imię róży zakłamany świat zakonów, które zamiast szerzyć prawdę, mieszczą się jedynie w swoich doktrynach i zatwardziałych przekonaniach, traktując z góry prostaczków. Widać tu także jasno rozbieżność między ceniącymi ubóstwo franciszkanami a pławiącymi się w bogactwie benedyktynami, których postępowanie – choć rygorystyczne – wydaje się coraz dalsze od Boga.

W Imieniu róży znaleźć można także szereg motywów: kobiety pogardzanej w średniowieczu i uważanej na przyczynę diabelskich pokus; śmiechu, który jest zakazany wśród benedyktynów i popycha jednego z nich do morderstwa; zbrodni, uplecionej misternie i odkrywanej przez Wilhelma; czy literatury, jako najprawdziwszego i bezcennego skarbu, niosącego wiedzę. 

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Imię róży (U. Eco)

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.