Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Czarnoksiężnik z Archipelagu (U. K. Le Guin)

Bohaterowie

Ged - bohater główny powieści. Jako dziecko nosił imię Duny, w dzień trzynastych urodzin mag Ogion Milczący nadał mu dorosłe imię: Ged. Jego ojciec był kowalem, matka zmarła, gdy był jeszcze niemowlęciem. „Duny rósł dziko jak wybujałe ziele - wysoki, zapalczywy chłopak, krzykliwy, hardy i pełen gniewu. Wraz z gromadką innych wiejskich dzieci pasał kozy na spadzistych łąkach ponad rzecznymi źródłami; a gdy był już wystarczająco silny, aby poruszać miechami kowalskimi, ojciec zatrudnił go jako pomocnika w kuźni.” Ojciec nie miał z niego pożytku w pracy, ponieważ lubił często zapuszczać się w lasy, pływać w rzece. Jego pierwszą nauczycielką magii była ciotka, wioskowa znachorka, szybko jednak chłopiec odkrył w sobie wielką moc, znacznie przewyższającą możliwości swojej nauczycielki. Uczył się magii w szkole magów na wyspie Roke. Jako młodzieniec pragnie być lepszy niż inni, jest hardy i dumny, łatwo go sprowokować. Nierozważne użycie zbyt potężnej dla niego magii kończy się katastrofą. Od tego czasu Ged dojrzewa i zaczyna używać swych mocy w sposób rozsądny i świadomy. Początkowo boi się Cienia, który przywołał, brakuje mu odwagi i ucieka przed nim, nie wierząc w siebie, ale po rozmowie ze swoim mistrzem Ogionem wyrusza zmierzyć się z wrogiem.

Ogion Milczący - wielki mag, przybywa na Wyspę Gont, gdzie mieszkał Duny, na wieść, że mieszka tam dziecko o niezwykłych mocach. Nadaje Duny’emu prawdziwe imię Ged. Bierze pod opiekę Geda, stając się jego mistrzem. Jest bardzo mądry i doświadczony, wykazuje się niezwykłą cierpliwością i spokojem.

Vetch - jeden z uczniów w szkole czarnoksięskiej, krępy chłopak, jego prawdziwe imię to Estarriol. „Miał akcent ze Wschodnich Rubieży i był ciemnoskóry.” Początkowo śmieje się i kpi z Geda, uważa, że posiada mało umiejętności. Potem zostają przyjaciółmi, Vetch naraża życie, by towarzyszyć Gedowi w poszukiwaniu Cienia.

Jasper - jeden z uczniów w szkole magów. Wysoki młodzieniec, pochodzi z zamożnej rodziny z tradycjami. „Był dwa lub trzy lata starszy od Geda, bardzo wysoki; nosił się i poruszał ze sztywną gracją, przybierając (jak sądził Ged) pozy tancerza.” Oprowadził Geda pierwszego dnia po szkole. Szybko dał mu odczuć, że go nie lubi i nigdy się to nie zmieniło. Prowokuje Geda do wywołania ducha zmarłej osoby, co kończy się przyzwaniem Cienia.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.