Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Czarnoksiężnik z Archipelagu (U. K. Le Guin)

Problematyka

Czarnoksiężnik z Archipelagu porusza kilka ważnych tematów o ponadczasowym znaczeniu. Jeden z nich to ostrzeżenie przed pychą, która sprowadza nieszczęście na nazbyt pewnych siebie - tak, jak Ged sprowadził na świat Cień, chcąc popisać się swoimi możliwościami. Istotne jest także, że choć z początku Ged mógł liczyć na pomoc silniejszych i mądrzejszych od siebie, to jednak do ostatecznej walki musiał stanąć samotnie - co oznacza, że konsekwencje naszych błędów to coś, z czym musimy zmierzyć się sami.

Drugim ważnym tematem poruszonym w tej powieści jest kwestia ludzkiej tożsamości i charakteru. Nieprzypadkowo „prawdziwe imię” otoczone jest w świecie Ziemiomorza taką tajemnicą - poznanie go daje bowiem wiedzę o prawdziwej naturze każdej istoty. Człowiek może się zmienić, ale nie wystarczy sama zmiana imienia - potrzebna jest ciężka praca, świadomość własnych błędów i słabości oraz pewność, że taka zmiana jest potrzebna. Taką pewność dają zwykle tylko trudne i ciężkie przejścia.

Trzecie przesłanie książki uczy nas, że nie warto uciekać przed czymś, co wydaje nam się nieprzyjemne. Ucieczka nie zlikwiduje tego, czego się boimy. Jedynym ratunkiem jest stanąć z niebezpieczeństwem twarzą w twarz, bo tylko wtedy można je pokonać. A ponieważ Cień jest przecież częścią Geda, można domyślać się, że autorka chciała dać czytelnikom do zrozumienia, że własne wady można pokonać tylko wtedy, gdy zaakceptujemy ich istnienie. Udawanie, że ich nie ma, w niczym nie pomoże.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.