Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Imię róży (U. Eco)

Geneza utworu i gatunek

Umberto Eco napisał Imię róży – jak sam wskazuje we wstępie swojego dzieła – na podstawie manuskryptu spisanego przez niejakiego Adsa z Melku, który w czasie akcji opowiadanej historii, był nowicjuszem zakonu benedyktynów. Pisarz starał się oddać dość wiernie słowa mnicha, dlatego powieść ma charakter tłumaczenia z nielicznymi zmianami w stosunku do oryginału. Cała opowieść dzieli się na 7 dni, których rytm wyznacza cykl życia w zakonie. Akcja toczy się w średniowieczu, jednak powieść napisana została w czasach współczesnych i wydana w 1980 roku. Szybko doczekała się ekranizacji w doskonałej obsadzie (Sean Connery i Christian Slater).

Gatunek: powieść – utwór epicki pisany prozą, na który składa się narracja, świat przedstawiony i fabuła. Imię róży to także sprawnie skonstruowany kryminał, który małymi krokami pozwala czytelnikowi na odkrywanie kolejnych tez i tajemnic wraz z Wilhelmem. Nie bez znaczenia pozostają tu także zgrabnie wplecione przez autora wątki historyczne i kulturowe, szczegółowo opisujące ówczesne stosunki polityczne i religijne, a także dramatyczne procesy heretyków i palenie ich na stosach.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Imię róży (U. Eco)

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.