Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej skoncentrowana jest przede wszystkim na krytyce mieszczaństwa. Stąd też wzięło się określenie dulszczyzna wskazujące na:
• obłudę,
• fałsz,
• dbałość o pozory,
• podwójną moralność – stosowanie innych norm w stosunku do siebie i najbliższych, inną wobec pozostałej części otoczenia.
Anielę Dulską interesuje jedynie to, co pomyślą o niej inni. Jest więc gotowa zrobić wiele, aby zaprezentować się w jak najlepszym świetle. Słynne hasło dotyczące tego, że „brudy” zostają w domu i w domu się je pierze, stanowi najlepsze podsumowanie postawy, którą od czasów wydania Moralności pani Dulskiej przyjęło się nazywać dulszczyzną. Według Zapolskiej mieszczaństwo przełomu wieków charakteryzował egoizm, obłuda, a także skąpstwo. Otaczającym ją ludziom wytykała także brak gustu i prymitywizm moralny.
Celem utworu nie było wyłącznie wyśmianie tych wszystkich wad. Postaci Hanki i Lokatorki pokazują, jak trudne było położenie osób zależnych od postaci takich jak Aniela Dulska. Z kolei na podstawie Meli Zapolska pokazała, jak mieszczaństwo „zabija” naturalność i dobre serce.
Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.
Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.
Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.