Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Moralność pani Dulskiej (G. Zapolska)

Streszczenie krótkie

AKT I

Na scenie pojawia się Aniela – tytułowa bohaterka Moralności pani Dulskiej. Beszta służącą — Hankę, która chce odejść z pracy ze względu na zaloty syna Dulskiej — Zbyszka. 

Dulska próbuje zaprowadzić porządek w domu — dyryguje zachowaniem córek, męża, krytykuje stróża. Dopytuje o syna, który jeszcze nie wrócił do domu. W domu pojawia się Zbyszek. Matka próbuje robić mu wymówki. Syn wypomina jej podwójną moralność. 

Chcesz się lepiej przygotować? Obejrzyj za darmo ekranizację w Polsat Go >>

Zbyszek ponownie zaleca się do Hanki. Całą sytuację widzi zszokowana Mela. 

U Dulskiej pojawia się Lokatorka, której ta wymawia mieszkanie. Nie toleruje u siebie kobiety, która próbowała się zabić, bo mąż ją zdradził. Mówi, że takie sprawy załatwia się po cichu. 

Do Dulskiej przychodzi kuzynka – Juliasiewiczowa. Dulska nie chce jej wynająć mieszkania.  Nie odpowiada jej model życia kuzynki, która chodzi do teatru czy prenumeruje gazety. 

Zaspany Zbyszek krytykuje postępowanie matki wobec Lokatorki. Wypomina matce, że ta dba jedynie o pozory. 

Dulska przekonuje kuzynkę, że dzięki zainteresowaniu Hanką może uda się zatrzymać syna w domu. 

AKT II

Dulski – dla zdrowia – chodzi wokół stołu. Spacer na zewnątrz nie wchodzi w grę, bo żona chce mieć go na oku. Hesia i Mela tańczą walca, potem sama Hesia wykonuje popularny cake-walk. Hanka źle się czuje, więc zostaje wysłana do lekarza. Zbyszek jest przekonany, że nawet uczciwa Mela z czasem zmieni się w kołtuna. Okazuje się, że Hanka jest w ciąży. Mela informuje o tym Juliasiewiczową. 

Wraca Dulska. Kuzynka mówi jej o ciąży Hanki. Hanka potwierdza wieści, po czym Dulska ją zwalnia. Pojawia się Zbyszek, który na wieść o ciąży mówi, że ożeni się z dziewczyną. 

AKT III

Mela przychodzi do Hanki i ją budzi. Według dziewczyny służąca teraz nie może tyle pracować. Hesia rozpacza nad małżeństwem brata, które przekreśli jej szanse na ciekawy związek. 

Pojawia się Juliasiewiczowa. Dulska prosi ją o pomoc. Kuzynka każe sprowadzić ciotkę Hanki, która jest przekonana, że wystarczy zadośćuczynienie finansowe. Juliasiewiczowa przekonuje Zbyszka, początkowo opornego, do zmiany zdania. Argumentem jest dobro matki. Zbyszek się łamie, zaznacza jednak matce, że wróci do dawnego życia. 

Hanka się godzi z tą decyzją. Zaczyna się jednak targować z Dulską, która ostatecznie płaci jej tysiąc koron. Hanka idzie się spakować, a Dulska wraca do rozstawiania rodziny po kątach. Mela jest wstrząśnięta. 

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Moralność pani Dulskiej (G. Zapolska)

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.