Wydarzenia opisane przez Homera w Iliadzie Grecy datowali na XII w. p.n.e. (1194-1184 r. p.n.e.). Archeologowie i historycy od dawna badali autentyczność tych zdarzeń. Faktem jest, że około r. 1900-1700 p.n.e. istniały na Peloponezie i na wyspach Morza Egejskiego potężne państwa Achajów i bogata kultura mykeńska. Państwa te prowadziły ekspansywną politykę gospodarczą - podboje na wybrzeżach Azji Mniejszej. Ilion (Troja) bronił im dostępu na te tereny, jak również na Morze Czarne. Musiały się więc te potęgi ze sobą zetrzeć. Archeologowie (Henryk Schliemann) odkryli Troję i w jednej z warstw wykopalisk miasto zburzone przez najeźdźców około 1200 r. p.n.e.
Wkrótce po podbiciu Troi powstały opowieści o bohaterskich czynach, śpiewane przez aojdów. Aojdowie wykonywali je w różnych wersjach i w odmiennej formie przez cztery wieki, aż w VIII w. p.n.e. Homer skomponował swój genialny poemat.
Mity trojańskie, na których oparł się Homer, obejmują cała grupę opowieści od sądu Parysa, poprzez porwanie Heleny, trwającą dziesięć lat wojnę, aż do zburzenia i spalenia Troi. W skład cyklu wchodzą też opowieści genealogiczne o bohaterach trojańskich: Agamemnonie, jego żonie Klitajmestrze, ofierze z córki Ifigenii, o Achillesie, ukrytym wśród kobiet przez matkę, która chciała uchronić syna przed wyjazdem na wojnę itd. Zburzenie Troi nie zakończyło historii bohaterów trojańskich. Z tych wielu opowieści Homer wybrał jako temat poematu jeden drobny epizod o gniewie Achillesa i jego skutkach. Dzięki genialnym zabiegom kompozycyjnym rozszerzył go w opowieść o wojnie trojańskiej i uczynił epopeją narodową.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.