Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Obliczanie liczby, gdy znany jest jej procent

Obliczanie liczby, gdy znany jest jej procent

Przykład 1

Znajdź liczbę, wiedząc, że 25% tej liczby jest równe 40.

Obliczanie liczby, gdy znany jest jej procent. Czyli 25% z jakiej liczby to 40? Zamieniamy procent na liczbę. Obliczamy x, posłuż się przykładem. Dzielenie zastępujemy mnożeniem przez odwrotność dzielnika.

Przykład 2

Znajdź liczbę, której 12% jest równe 70.

Obliczanie liczby, gdy znany jest jej procent. Czyli 12% z jakiej liczby równa się 70? Zamieniamy procenty na liczbę - w liczniku piszemy liczbę procent, w mianowniku 100. Dzielimy iloczyn przez znany czynnik. Zamieniamy dzielenie na mnożenie przez odwrotność drugiej liczby. Skracamy liczbę z mianownikiem przez 2. Wyciągamy całości.

Przykład 3

Znajdź liczbę, wiedząc, że 1,5% tej liczby wynosi 7,5.

Obliczanie liczby, gdy znany jest jej procent. Czyli 1,5% z tej liczby to 7,5. Zamieniamy procent na ułamek, dzielimy przez 100, przesuwamy przecinek o dwa miejsca w lewo. Dzielimy wynik przez liczbę. Przesuwamy przecinek w obu liczbach o trzy miejsca - tyle ma miejsc po przecinku druga liczba.

Przykład 4

Obliczanie liczby, gdy znany jest jej procent. Oblicz liczbę, której 1/3% wynosi 1,2. Czyli 1/3% z jakiej liczby to 1,2. Zamieniamy procenty na liczbę. Dzielenie zastępujemy mnożeniem przez odwrotność drugiej liczby.

Przykład 5

Oblicz liczbę, której 20% jest równe 40. Czyli 20% z jakiej liczby to 40? Zamieniamy procenty na liczbę. Dzielenie zastępujemy mnożeniem przez odwrotność drugiej liczby.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Obliczanie liczby, gdy znany jest jej procent

Zobacz podobne opracowania

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.