Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul

pobierz

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Odejmowanie ułamków o różnych mianownikach

Odejmowanie ułamków o różnych mianownikach

Przykład 1

Odejmowanie ułamków o różnych mianownikach. Sprowadzamy ułamki do wspólnego mianownika. Mnożymy licznik i mianownik ułamka przez 5. Mnożymy licznik i mianownik ułamka przez 8. Odejmujemy liczniki, mianownik pozostaje bez zmian.

Przykład 2

Odejmowanie ułamków o różnych mianownikach. Sprowadzamy do wspólnego mianownika, jest nim 24. Mnożymy licznik i mianownik ułamka przez 2. Mnożymy licznik i mianownik ułamka przez 3. Odejmujemy całości, odejmujemy liczniki, mianownik pozostaje bez zmian.

Przykład 3

Odejmowanie ułamków o różnych mianownikach. Sprowadzamy ułamki do wspólnego mianownika, jest nim 45. Mnożymy licznik i mianownik ułamka przez 5. Mnożymy licznik i mianownik ułamka przez 3. Odejmujemy całości, odejmujemy liczniki.

Przykład 4

Odejmowanie ułamków o różnych mianownikach. Wspólny mianownik to 7 x 6 = 42. Mnożymy licznik i mianownik ułamka przez 6. Mnożymy licznik i mianownik ułamka przez 7. Od 6 nie odejmiemy 35, więc 1 całość z 7 całości zamieniamy. Odejmujemy całości, odejmujemy liczniki.

Przykład 5

Odejmowanie ułamków o różnych mianownikach. Wspólny mianownik to 8 x 3 = 24. Rozszerzamy ułamek, mnożąc licznik i mianownik przez 3. Mnożymy licznik i mianownik ułamka przez 8. Odejmujemy całości, odejmujemy liczniki.

Przykład 6

Odejmowanie ułamków o różnych mianownikach. Wspólny mianownik to 36. Mnożymy licznik i mianownik ułamka przez 4. Mnożymy licznik i mianownik ułamka przez 3. 7 16/36 = 6 52/36, czyli 1 całość z 7 zamieniamy na części 36. Odejmujemy całości, odejmujemy liczniki.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Odejmowanie ułamków o różnych mianownikach

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.