Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Platon (427-347 p. n. e.)

Jeden z największych filozofów greckich, uczeń Sokratesa, żył w latach 427-347 p.n.e. W ateńskim gaju poświęconym herosowi Akademosowi Platon założył szkołę filozoficzną, zwaną później Akademią.

Nauczał i pisał traktaty filozoficzne. Dzieła Platona prawie w całości przetrwały do naszych czasów, obejmują 35 dialogów i listy. Do najważniejszych dialogów należą: Uczta, Państwo, Obrona Sokratesa, Polityk. Główną postacią dialogów jest Sokrates, w którego usta Platon włożył własne poglądy. Ze względu na formę, przejrzystą kompozycję i doskonały język, dialogi są traktowane jak dzieła literackie.

Z imieniem Platona związane jest pojęcie tzw. miłości platonicznej. Platon twierdził, że miłość jest pożądaniem piękna, a więc nigdy nie może znaleźć zaspokojenia w tym, co jest piękne, a dąży do samej idei piękna, którą można ująć tylko myślą. Dlatego miłość platoniczna jest to skłonność tylko duchowa.

Koncepcje Platona wywarły wpływ na rozwój filozofii starożytnej oraz średniowiecznej i stały się inspiracją późniejszych kierunków i szkół filozoficznych.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.