Każdą populację cechuje tzw. pula genowa. Jest to suma wszystkich genów u osobników wchodzących w skład badanej populacji. Ograniczając się do analizy zmian w obrębie jednej tylko cechy, bada się występowanie określonego genu. Każdy osobnik posiada dwa allele jednego genu, w praktyce całkowita suma alleli to dwukrotna liczba osobników w danej populacji. Następnie określa się w jakich proporcjach występują allele dominujące i recesywne. W tym celu trzeba najpierw określić genotyp każdego osobnika. Po stwierdzeniu, ile jest homozygot dominujących, recesywnych i heterozygot, stosując odpowiednie wzory matematyczne oblicza się częstość występowania allelu dominującego i recesywnego.
Przykład: Populacja liczy 100 osobników. Suma wszystkich alleli wynosi 200.
W wyniku analizy genotypów stwierdzono, że:
9 osobników to homozygoty recesywne (aa)
42 osobniki to heterozygoty (Aa)
pozostałe 49 to homozygoty dominujące (AA).
Ponieważ przykład jest prosty rachunkowo, można wyliczyć częstość występowania alleli bez stosowania skomplikowanych wzorów:
Suma wszystkich alleli recesywnych w tej populacji wynosi:
2 allele u 9 osobników plus jeden allel u 42 osobników, czyli:
2 x 9 + 42 = 60
Częstość występowania allelu recesywnego to:
60 alleli na 200 (suma wszystkich alleli w populacji) = 0,3
Suma alleli dominujących to:
dwa allele u 49 osobników plus jeden allel u 42 osobników:
2 x 49 + 42 = 140
Częstość występowania allelu dominującego wynosi 140 / 200 = 0,7
Stwierdzono, że jeżeli proporcje ilościowe alleli w puli genowej populacji są stałe przez dłuższy czas, to taka populacja nie ewoluuje. O takiej populacji mówimy, że znajduje się w równowadze. Jest to prawo Hardy’ego - Weinberga.
Prawo Hardy’ego - Weinberga:
Populacja znajdująca się w równowadze, czyli taka, w której częstość występowania alleli poszczególnych genów nie zmienia się, nie podlega ewolucji.
Naturalną konsekwencją prawa Hardy’ego - Weinberga jest stwierdzenie, że:
Zmiana ewolucyjna w populacji polega na utrwalonej zmianie częstości występowania alleli.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.