Hormony roślinne są to związki chemiczne regulujące głównie procesy wzrostu i rozwoju roślin. Do hormonów roślinnych zaliczamy auksyny, które znajdują się w części wierzchołkowej roślin. Powodują one wzrost łodygi na długość. Działają również hamująco na rozwój pąków i pędów bocznych i wpływają na ruchy roślin.
W przeciwieństwie do zwierząt większość roślin jest przytwierdzona korzeniami do miejsca, w którym rosną. Mimo to wykazują one zdolność ruchu, np.: zwracają liście i kwiaty w kierunku światła, zamykają i otwierają kwiaty, owijają się wokół podpór, przy których rosną, np.: fasola.
Ruchy roślin są związane z wrażliwością na działanie jakiegoś bodźca ze środowiska.
Wyróżniamy ruchy roślin:
- taksje występują najczęściej u roślin jednokomórkowych i polegają na poszukiwaniu najlepszych warunków środowiskowych. W zależności od rodzaju bodźca spotykamy np.: fototaksję (kierowanie się w kierunku światła), termotaksję, chemotaksję;
- tropizmy, czyli reakcje roślin wielokomórkowych na bodźce działające kierunkowo. W zależności od bodźca istnieją odpowiednie tropizmy, np.:
geotropizm - reakcja na przyciąganie ziemskie,
fototropizm - reakcja na światło,
hydrotropizm - reakcja na wodę;
- nastie wywoływane są działaniem bodźca bezkierunkowego, np.: wilgoci, temperatury lub światła. Przykładem nastii może być zamykanie się kwiatów mniszka lekarskiego lub tulipanów w dzień pochmurny.
W większości przypadków ruchy roślin spowodowane są działalnością fitohormonów, czyli aktywnych substancji wytwarzanych przez roślinę. Fitohormony są wrażliwe na działanie światła i powodują wolniejszy wzrost tkanek roślinnych od strony oświetlonej, a grupują się w mniej oświetlonej części rośliny, powodując w tej części wzrost tkanek, a tym samym wygięcie pędu.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.