Wyżyna Tybetańska leży w środkowej części Azji, wzdłuż północnego podnóża Himalajów, przeważająca wysokość 4000-5000 m n.p.m. Obszar płaski, ale różnice wysokości sięgają około 2000 m, we wschodniej części Wyżyna rozcięta jest głęboko dolinami rzek. W obniżeniach znajdują się jeziora, w których mają ujście rzeki, które nie spływają do morza. Obszar, z którego rzeki nie spływają do morza, to obszar bezodpływowy. W Tybecie biorą początek wielkie rzeki Azji: Huang-ho, Jangcy, Indus, Brahmaputra, Mekong. Występują tu liczne jeziora, gorące źródła - gejzery. Od północy Wyżynę otacza łańcuch gór Kunkluth o wysokości ponad 7000 m n.p.m., na południe najwyższe góry świata - Himalaje. Zachodnia część Wyżyny jest pustynna, występują tu rumowiska skalne, lite skały, w zagłębieniach terenu słone pustynie kamieniste lub piaszczyste. We wschodniej części w dolinach rzek występują lasy mieszane i iglaste. Na tym obszarze klimat jest ostry, mroźne zimy, chłodne lata, na wys. 5800 m n.p.m. występują wieczne śniegi, występuje mało opadów. Powietrze na dużych wysokościach jest rozrzedzone - zawiera mniej tlenu. Mieszkańcy przystosowali się do życia w takich warunkach, zajmują się pasterstwem. Rozległe tereny zajmują stepy górskie użytkowane jako pastwiska. Hoduje się tu jaki, duże zwierzęta pokryte gęstym i długim futrem, dzięki czemu mogą żyć w trudnych warunkach - dostarczają mleka, mięsa i skór.
Wyżyna Meksykańska leży na południu Ameryki Północnej, w północnym i środkowym Meksyku, otoczona górami, położona powyżej wysokości 2200 m n.p.m. W południowej części leży miasto Meksyk - stolica państwa Meksyk, najgęściej zaludnione miasto na świecie. Występuje tutaj rozrzedzone powietrze, co stwarza trudne warunki do życia ludzi.
Na obszarze Wyżyny panuje klimat o długim i ciepłym lecie, co stwarza dobre warunki dla osadnictwa i rozwoju rolnictwa. Występują tutaj pustynie i półpustynie, charakterystycznym składnikiem krajobrazu są kaktusy, juki i agawy. Występują też liczne jeziora.
Wyżyna Kolorado położona jest w Ameryce Północnej na wysokości 1800 - 3000 m n.p.m. Jest ona płaska, równinna, rozciąga się między łańcuchami górskimi Kordylierów. Jest rozcięta rzeką Kolorado i jej dopływami. Rzeki tworzą tu głębokie doliny o wąskich dnach i stromych zboczach, zwanych kanionami. Największy z nich to Wielki Kanion - głębokość 1800 m, a długość ok. 450 km. Skały tworzące wyżynę to wapienie i piaskowce. Są one bardzo stare - liczą ponad 2 miliony lat. Można w nich znaleźć ślady dawnych drzew, muszli ślimaków morskich czy szczątki dinozaurów - co pozwala prześledzić historię ich powstawania. Skały liczą ponad 2 miliony lat. Skały wapienne i piaskowce ulegają łatwo wietrzeniu z powodu: dużej różnicy temperatury między dniem a nocą, działania wiatru, działania deszczu. Erozja wpływa na tworzenie się płaskowyżu. Klimat jest bardzo suchy. Wyżynę zajmuje pustynia i półpustynia porosłe przez niskie sosny, piołuny, drzewiaste jałowce. Tereny są bardzo ciekawe przyrodniczo. Utworzono pomniki przyrody, liczne parki narodowe m.in. Park Narodowy Wielkiego Kanionu. Na terenie Wyżyny Kolorado zorganizowane są rezerwaty Indian.
Wyżyna Brazylijska leży we wschodniej części Ameryki Południowej, wznosi się wysoko nad Oceanem Atlantyckim - najwyższy punkt osiąga 2800 m n.p.m. i łagodnie opada w kierunku środka kontynentu, charakterystyczne są płaskowyże (wys. 500-1000 m) . Prawie w całości położona jest na terenie Brazylii.
Rzeźba terenu Wyżyny Brazylijskiej jest urozmaicona, a jej powierzchnia rozcięta dolinami rzek na kilka płaskowyżów. Na płaskowyżach biorą początek rzeki, dopływy Amazonki i Parany. Amazonka szybko prowadzi swoje wody do Oceanu. Na Paranie znajduje się wodospad Iguacu, dwukrotnie szerszy od wodospadu Niagara, czwarty pod względem wysokości. Znajduje się tu największa na świecie elektrownia wodna. Wyżyna Brazylijska leży na południe od równika w strefie gorącej. Różnice temperatur między najcieplejszym a najzimniejszym miesiącem są niewielkie, występują natomiast bardzo duże różnice w opadach. Najwięcej opadów jest w listopadzie i w marcu, mało w czerwcu, lipcu i sierpniu, deszcze są krótkie i ulewne, występują burze. Naturalną roślinnością Wyżyny są różne odmiany sawanny, z lasami galeriowymi w dolinach rzek, na północnym zachodzie rośnie wilgotny las równikowy, są też suche lasy podrównikowe oraz plantacje krzewów kawowca.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.