Cywilizacje te również powstały w dolinach wielkich rzek - Indie nad rzeką Indus, Chiny nad Żółtą Rzeką (Huang-ho).
Podobnie jak w Mezopotamii czy Egipcie w dolinach tych rozwijało się rolnictwo. Budowano tam tamy i kanały.
W III tys. p.n.e. w dolinie Indusu istniały miasta z domami z wypalonej cegły, wyposażonymi w wodociągi i kanalizację. Ok. 1500 r. p.n.e. plemiona Ariów podbiły miejscową ludność, w wyniku czego w społeczeństwie nastąpił podział na grupy - kasty. Kasty zajmowały określony obszar, a ich członkowie byli związani ze sobą wspólnymi obrzędami i wykonywaniem tego samego zawodu. Jedne grupy były lepsze, inne gorsze. Przynależność do kast była dziedziczna.
W Indiach powstały nowe religie, które istnieją do dnia dzisiejszego:
- braminizm (wiara w nieśmiertelność duszy i jej odradzanie się w nowych wcieleniach),
- hinduizm (zbawienie osiąga się przez dobre uczynki, miłość i łaskę boga),
- buddyzm (jedna z największych religii współczesnego świata, człowiek może kształtować swój charakter i swoje życie).
W dolinie Indusu stworzono pismo piktograficzne (ok. 400 znaków), które do dnia dzisiejszego jest nieodczytane.
Chiny to następna cywilizacja powstała w dolinie rzeki (Huang-ho).
Bardziej znane i zbadane dzieje Chin rozpoczynają się od okresu Czou. Było to małe państewko, które leżało w środkowym i dolnym biegu rzeki Huang-ho. Królowie z tej dynastii mieli wielkie posiadłości, które obfitowały w żelazo. Jak głosi legenda, leżały one w samym środku państwa i otoczone były ze wszystkich stron posiadłościami książąt i dostojników królewskich. To sprawiło, że państwo chińskie zaczęto nazywać „państwem środka”.
Kultura chińska
pismo | Powstało z obrazków, było więc podobne do pierwotnego pisma egipskiego, jednak w miarę upływu czasu uległo uproszczeniu. W piśmie starożytnych Chin istniało 2 tys. znaków, które pisano (rysowano) specjalnym pędzelkiem. |
budownictwo | Zbudowano system fortyfikacyjny zwany Wielkim -Murem Chińskim. Mur ten widoczny jest z kosmosu. |
wynalazki |
|
Chiny to kraj, który wiele wniósł do cywilizacji świata. Wiele zdobyczy kultury chińskiej przeniknęło w starożytności do Indii i na Półwysep Arabski, a stamtąd przedostało się do Europy.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.