W VII wieku n.e. na Półwyspie Arabskim narodziła się druga co do wielkości religia współczesnego świata. Był to islam (po arabsku poddanie się woli Boga). Twórcą islamu był Mahomet, który w 610. n.e. doznał pierwszych objawień i ogłosił się prorokiem jedynego Boga. Religia ukształtowała się w VII i VIII. n.e., opierając się na dwóch źródłach - Koranie (świętej księdze islamu) oraz sunnie (tradycji proroka Mahometa). Islam podobny jest do chrześcijaństwa jako religia monoteistyczna, zakładająca wiarę w sąd ostateczny, niebo, piekło, anioły i szatany. Uznaje proroków znanych ze Starego Testamentu, wierzy, że Chrystus był przed Mahometem ostatnim prorokiem.
Muzułmanie (wyznawcy islamu) kultywują swą wiarę przez przestrzeganie pięciu filarów islamu (modlitwa, jałmużna, post w miesiącu ramadan, pielgrzymka do Mekki - świętego miasta, w którym przyszedł na świat Mahomet, wyznanie wiary). Muzułmanów obowiązuje zakaz spożywania wieprzowiny i alkoholu, nie mogą również malować na portretach twarzy żyjących.
Rok 622, w którym Mahomet musiał uciekać przed współplemieńcami z Mekki do Medyny, stał się początkiem nowej arabskiej rachuby czasu. Nauka Mahometa szybko zdobyła zwolenników, którzy podbijali kolejne ziemie i ludy. W VII w. zajęli Syrię, Palestynę, Persję, Egipt, a potem całą Afrykę Północną. W 1 poł. VIII wieku podbili Hiszpanię.
We wczesnym średniowieczu osiągnięcia arabskiej medycyny, astronomii i matematyki wyprzedzały naukę europejską. Arabowie przechowali wiele dzieł starożytnych Greków - przede wszystkim Arystotelesa.
Budowle arabskie urządzane były z wielkim przepychem. Wciąż zachwycają w nich pięknem liczne mozaiki i arabeski (ornamenty z przeplatających się gałązek). Obok świątyń (meczetów) wznoszono wysokie wieże - minarety, z których muezin wzywał wiernych do modlitwy.
Obecnie na świecie żyje ok. miliard wyznawców islamu. Zamieszkują oni głównie kraje arabskie, takie jak Maroko, Tunezja, Algieria, Egipt, Irak, Iran, Libia, Turcja. W niektórych państwach arabskich religia jest wyznacznikiem polityki zagranicznej i wewnętrznej danego kraju.
Zapamiętaj!
Islam, podobnie jak religia żydowska i chrześcijańska, uznaje tylko jednego Boga.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.