Pierwsze miasta-państwa i najstarsze cywilizacje powstały w Mezopotamii.
Mezopotamia, inaczej Międzyrzecze, to kraina na Bliskim Wschodzie w dorzeczu Tygrysu i Eufratu (dziś Irak i Syria). Ludność tam mieszkająca to Sumerowie, którzy od połowy IV tysiąclecia p.n.e. byli twórcami odrębnych miast-państw (m.in. Ur, Lagasz, Uruk), walczących między sobą o przewagę. Około 2100 lat p.n.e. Sumerowie stworzyli państwo obejmujące całą Mezopotamię, które następnie upadło i weszło w skład Babilonii.
Sumerowie trudnili się rzemiosłem i handlem oraz uprawą roli i, podobnie jak Egipcjanie, stworzyli rozwinięty system irygacyjny.
Czy wiesz, że...
Największe miasto Międzyrzecza - Babilon - było otoczone podwójnym murem i rowem napełnionym wodą. Grecy nazywali to miasto jednym z „cudów świata”. „W murze jest sto bram, wykutych całkowicie z miedzi i zaopatrzonych w miedziane pierścienie i sztaby” - opisywał grecki historyk Herodot wygląd miasta w V wieku p.n.e. W Babilonie wznosiła się słynna wieża Babel, do dziś pozostały po niej już tylko fundamenty. Była to budowla wykonana z cegły suszonej w kształcie zwężającej się schodkowo ku górze wieży, zwieńczonej na szczycie świątynią.
Król Babilonii, Hammurabi, wydał spis praw (Kodeks Hammurabiego), zachowany do dziś na kamiennej płycie. Prawa te były oparte na zasadzie równej odpłaty: „oko za oko, ząb za ząb”. Królowie Babilonii to władcy despotyczni, uciekali się do okrutnych metod, aby zachować posłuch u poddanych.
Sumerowie byli wynalazcami pisma obrazkowego (do niego zalicza się również hieroglify egipskie), przekształconego w klinowe, nazywa się tak, ponieważ pisali rylcem na glinianych tabliczkach i kształt pisma przypominał odbicie klina.
Babilończycy byli wyznawcami wielu bogów (politeistami), czcili jako bóstwa ciała niebieskie: Słońce, Księżyc i pięć planet.
Kapłani sumeryjscy i babilońscy dali początek astronomii - nauce o ruchu ciał niebieskich. Posługiwali się kalendarzem, w którym rok był podzielony na dwanaście miesięcy.
Geometria (mierzenie kątów) i matematyka rozwinęły się dzięki obliczeniom astronomicznym, prowadzeniu robót budowlanych i budowie urządzeń wodnych.
Sumerowie wymyślili system sześćdziesiętny, którego pozostałością jest podział koła na 360° oraz jednostki czasu: godziny, minuty i sekundy. Wprowadzili także jednolite miary: wagi, długości i powierzchni, posługując się systemem dziesiętnym.
Wiedzę astronomiczną i matematyczną przejęli od Babilończyków Grecy i Rzymianie, a od nich narody europejskie.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.