Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul

pobierz

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Do Afrodyty (Safona)

Do Afrodyty (Safona)

Rodzaj literacki: liryka

Gatunek liryki: liryka miłosna

Tytuł wiersza jest apostrofą (zwrot do kogoś lub czegoś) do Afrodyty, która była boginią miłości i piękna. Podmiot liryczny wypowiada się w pierwszej osobie, toteż można go utożsamić z poetką. Poetka przychodzi w pokorze przed tron Afrodyty i prosi ją, aby nie dręczyła dłużej jej serca. Zwraca się też z prośbą, aby bogini zeszła do niej, jak to czyniła już kilka razy wcześniej i wysłuchała skarg i żalów. Poetka przywołuje scenę, kiedy Afrodyta schodziła ze swojego tronu i pytała, kim jest osoba, którą pokochała Safona i obiecywała, że wkrótce „W miłosne wpadnie sieci, choćby wbrew chęci”. Poetka prosi, aby Afrodyta ukoiła ból jej serca i pomogła zdobyć obiekt miłości.

Wiersz ma charakter miłosny, wypowiedź podmiotu lirycznego przepełniona jest głębokim smutkiem, żalem, rozgoryczeniem. Tematem utworu są osobiste przeżycia Safony. Poetka w sposób sugestywny wyraża swoje nieodwzajemnione uczucia do jakiejś osoby, którą pokochała.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.