Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Exegi monumentum (Postawiłem pomnik...) (Horacy)

Exegi monumentum (Postawiłem pomnik...) (Horacy)

Rodzaj literacki: liryka

Gatunek literacki: oda

W odzie tej podmiot liryczny, który można utożsamiać z poetą, porusza jeden z najważniejszych problemów jego twórczości, nieśmiertelność i potęgę sztuki. Horacy jest przekonany, iż swoją poezją wystawił sobie pomnik trwalszy od poświęcanych wybitnym twórcom spiżowych posągów i monumentów. Będący dziełem człowieka pomnik z czasem niszczeje, poezja zaś jest nieśmiertelna i trwa na wieki, świadcząc przyszłym pokoleniom o istnieniu jej twórcy. Sztuka zapewnia artyście sławę u potomnych, wieczną pamięć, której upływ czasu nie może zniszczyć:

„Nie wszystek umrę, wiele ze mnie tu zostanie

Poza grobem (...)”.

Sztuka uwzniośla człowieka, zbliża go do bogów. Horacy jest przekonany o sile i trwałości swojej poezji oraz o własnych zasługach na polu twórczości literackiej, które przyniosą mu wawrzyn sławy i sprawią, że na wieki będzie żyć w pamięci ludzi, czytających jego pieśni. Exegi monumentum... to jeden z najbardziej znanych utworów Horacego, do którego nawiązania odnaleźć można w poezji autorów późniejszych epok (Puszkina, Kochanowskiego).

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.