Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Na start (T. Kubiak)

Na start (T. Kubiak)

O igrzyskach olimpijskich

Osoba mówiąca w wierszu jest zapewne jednym z obserwatorów zawodów olimpijskich. Oglądając poszczególne dyscypliny sportowe: skok wzwyż, skok o tyczce, rzut oszczepem, rzut dyskiem, bieg maratoński, przeżywa wielkie emocje, zwraca się bezpośrednio do zawodników, którzy są adresatami utworu, mobilizując ich do działania, rywalizacji, walki o zdobycie pierwszego miejsca. Wraz z nimi dzieli radość zwycięstwa, a mówiąc: „- Ja będę! maratończyk - zwycięzca” utożsamia się z zawodnikami, dzięki czemu lepiej rozumie ich trud i wysiłek, podjęty po to, by wygrać.

Tematem wierszaigrzyska olimpijskie. Wiemy na pewno, że jest to największe na świecie wydarzenie w dziedzinie sportu, odbywające się od roku 1896, raz na cztery lata w różnych państwach. Jest ono organizowane na wzór starożytnych igrzysk sportowych ku czci boga Zeusa, które miały miejsce w Grecji w Olimpii w latach 776 r. p. n. e. - 394 r. n. e. Użyte w wierszu słowa „olimpijczyk” i „maratończyk” odnoszą się do zawodników, biorących udział w igrzyskach olimpijskich, przy czym pierwsze ma znaczenie ogólne i odnosi się do każdego uczestnika, drugie zaś określa uczestnika konkretnej dyscypliny: biegu maratońskiego. Wiersz Tadeusza Kubiaka można potraktować również w sposób przenośny: olimpijczycy to wszyscy ludzie, którzy w codziennym życiu zmagają się ze swoimi troskami, problemami, idą wciąż do przodu, nie poddają się, mimo trudności w pokonywaniu przeszkód. Wieńcem zwycięstwa jest sukces, radość z tego, że osiągnęło się upragniony cel.

Utwór składa się z trzech czterowersowych zwrotek. Różna długość wersów, częste występowanie znaków graficznych - pauzy, wykrzykniki, pytajniki - wskazują na silne emocje podmiotu lirycznego. Występują rymy niedokładne: szybciej - skrzypce, zwycięży - księżyc, serca - zwycięzca.

Zobacz podobne opracowania

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.