Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Montgomery, Lucy Maud (1874-1942)

Pisarka kanadyjska. Urodziła się w Clifton na Wyspie Księcia Edwarda. Gdy miała dwa lata, zmarła jej matka. Wychowywali ją dziadkowie w małym miasteczku Cavendish. Kiedy dorosła, została nauczycielką, porzuciła jednak to zajęcie, by zająć się osamotnioną babcią.

Przez wiele lat prowadziła dziennik, w końcu zaczęła pisać wiersze i opowiadania drukowane w miejscowej gazecie. W latach 1905-06 pracowała nad pierszą powieścią - Anią z Zielonego Wzgórza. Wydawcy kanadyjscy odrzucili tę książkę. Drukiem ukazała się w 1908 r. w Bostonie (Stany Zjednoczone) i od tej chwili stała się bestsellerem, zdobyła niesłychane powodzenie; nakłady sięgały milionów egzemplarzy; tłumaczono ją na wiele języków, dokonywano adaptacji scenicznych i filmowych. W 1911 r. Lucy Maud Montgomery wyszła za mąż za pastora prezbiteriańskiego, Ewana Macdonalda i wyjechała z nim z Wyspy Księcia Edwarda do prowincji Ontario. Nadal dużo pisała - cykl powieści o Ani liczy osiem tomów (Ania z Zielonego Wzgórza, Ania z Avonlea, Ania na uniwersytecie, Ania z Szumiących Topoli, Wymarzony dom Ani, Ania ze Złotego Brzegu, Dolina Tęczy, Rilla ze Złotego Brzegu). Była osobą niezwykle skromną: zajmowała się domem, wychowywała dwóch synów, należała do licznych towarzystw dobroczynnych. Ustabilizowane życie pisarki dostarcza niewiele materiału biografom.

W spuściźnie literackiej oprócz cyklu o Ani pozostawiła mniej znane powieści dla młodzieży i dorosłych (Jana ze Wzgórza Latarni, Błękitny zamek, Dzban ciotki Becky), autobiografię, wiele wierszy i opowiadań oraz 5000 stron dziennika pisanego przez 53 lata życia.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.