Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Kultura baroku

Kultura baroku

Sztuka barokowa w krajach katolickich wykształciła się w czasach kontrreformacji i miała pomóc Kościołowi katolickiemu odzyskać utracone wpływy i pozycję. Dlatego też barok miał wielu mecenasów wśród duchowieństwa. Na użytek Kościoła walczącego dbano o rozmach i monumentalizm w budownictwie i przepych w dziełach kultury.

Rzym, który był kolebką sztuki i kultury barokowej, w późniejszym okresie zatracił rolę przewodnią na rzecz nowych centrów w Paryżu, Wenecji czy Holandii.

Zapamiętaj!

Sztukę barokową cechowała: wybujałość form, bogactwo ornamentyki, rozmach, monumentalność i dynamizm.

Wzorem budownictwa sakralnego baroku był kościół jezuitów w Rzymie Il Gesu (Jezusa), którego plan budowli i wygląd zewnętrzny były kopiowane w innych budowlach tego typu w Europie.

Kościół Il Gesu - front, rzut

Giovanni Bernini był twórcą kolumnady wokół placu św. Piotra w Rzymie - szczytowego osiągnięcia baroku. Podobnie jego Dawid był wyrazem nowych prądów w rzeźbie. Na budowlach rzymskich wzorowali się architekci Francji, Hiszpanii iNiemiec. Dla wzmocnienia przeżyć religijnych w kościołach powszechnie montowano organy.

We Francji sztuka barokowa - styl dworski - pozostawała na usługach władcy. Styl, jaki wykształcił się w tym państwie, nosi nazwę stylu Ludwika XIV. Charakteryzował się bogactwem i pompatycznością. Szczytowym osiągnięciem w architekturze był pałac w Wersalu, rozbudowywany pod kierunkiem wybitnych architektów Louisa Le Vau i Juliusza Mansart-Hardouina. Nad całością kontrolę sprawował Charles Le Brun. Wystroju pałacu dopełniał wspaniały park wersalski. Także Paryż przebudowywano wg nowej koncepcji urbanistycznej (miejskiej) ze wspaniałym Pałacem Inwalidów.

Do najwybitniejszych malarzy baroku zaliczamy Holendra Petera Paula Rubensa, Rembrandta van Rijn, Antona van Dycka i nadwornego malarza dworu hiszpańskiego Diega Velazqueza.

Zobacz podobne opracowania

  • Liceum
  • Historia
  • Historia powszechna
  • Liceum
  • Historia
  • Historia powszechna
  • Liceum
  • Historia
  • Historia powszechna
  • Liceum
  • Historia
  • Historia powszechna

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.