W procesie fotosyntezy wyróżniamy dwie fazy: świetlną i ciemną (niezależną od światła).
Pobrana przez chlorofil energia świetlna jest zużywana na rozkład cząsteczki wody (fotoliza wody). Powstaje wodór i grupa wodorotlenowa OH, która utworzy wodę utlenioną, czyli H2O2.
4 cząsteczki wody pod wpływem energii słonecznej pobranej przez chlorofil ulegają rozbiciu na: 4 grupy wodorotlenowe i 4 wodory, powstaje też energia chemiczna
W dalszym etapie woda utleniona ulega rozpadowi na wodę i tlen, a te z kolei są wydalane przez aparaty szparkowe do atmosfery.
Powstały w fazie świetlnej wodór przenoszony jest przez specjalne nośniki (kwasy nukleinowe) i łączy się z dwutlenkiem węgla (CO2) pobranym wcześniej przez aparaty szparkowe. W ten sposób powstaje związek organiczny - cukier prosty, czyli glukoza C6H12O6.
Glukoza jest dla roślin substancją wyjściową do produkcji innych związków organicznych, np.: białek, tłuszczów, cukrów złożonych (np.: skrobi). Te skomplikowane procesy chemiczne przebiegają pod kontrolą enzymów. Do wytworzenia białek potrzebne są sole mineralne, które roślina pobiera wraz z wodą z gleby.
Fotosynteza należy do anabolizmu (syntezy), gdyż podczas jej przebiegu z prostych związków nieorganicznych wytwarzane są związki organiczne. W procesie tym energia pobierana jest z otoczenia w postaci energii słonecznej (świetlnej).
Przebieg procesu fotosyntezy można przedstawić w postaci uproszczonej reakcji zapisanej słownie:
Zapamiętaj!
Istotą fotosyntezy jest:
- przekształcanie energii świetlnej w chemiczną,
- wytwarzanie związków organicznych z dwutlenku węgla i wody,
wydalenie tlenu.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.