Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Przemysł chemiczny w Polsce

Przemysł chemiczny w Polsce

Przemysł chemiczny charakteryzuje się dużą różnorodnością wytwarzanych towarów. Równocześnie jest to przemysł, w którym stosuje się nowoczesne technologie wytwarzania. Gałęziami przemysłu chemicznego są wytwórnie: związków nieorganicznych, nawozów sztucznych, związków organicznych i tworzyw sztucznych; dział farmaceutyczny, kosmetyczny, chemii gospodarczej i gumowy.

Bazą surowcową przemysłu związków nieorganicznych są złoża siarki i soli kamiennej. Polskie złoża siarki należą do największych na świecie. Wydobywane są w rejonie Tarnobrzega i Staszowa. Z siarki wytwarza się kwas siarkowy będący ważnym półproduktem dla innych gałęzi przemysłu chemicznego. Najwięcej kwasu siarkowego wytwarzają zakłady chemiczne w Policach, Tarnobrzegu, Gdańsku i Toruniu. Coraz więcej kwasu siarkowego wytwarza się w instalacjach odsiarczających przy okazji oczyszczania gazów kominowych elektrowni i hut.

Sól kamienna jest surowcem dla przemysłu sodowego. Zakłady sodowe znajdują się na Kujawach (w miejscu eksploatacji permskiej soli kamiennej) w Inowrocławiu i Janikowie.

Nawozy sztuczne można ogólnie podzielić na azotowe, fosforowe i potasowe. Nawozy azotowe produkowane są w Puławach, Tarnowie, Włocławku, Kędzierzynie-Koźlu i Chorzowie, nawozy fosforowe natomiast w Policach, Gdańsku i Tarnobrzegu.

Do produkcji związków organicznych i tworzyw sztucznych używa się przede wszystkim półproduktów wytwarzanych z ropy naftowej. Ich głównym dostarczycielem jest rafineria płocka. Inne półprodukty są dostarczane przez zakłady chemiczne w Puławach, Tarnowie, Oświęcimiu i Brzegu Dolnym.

Włókna syntetyczne wytwarzane są w Toruniu (elana), Łodzi (anilana) i Gorzowie Wielkopolskim (stilon). Celulozowe włókna sztuczne produkowane są w Ło dzi, Tomaszowie Mazowieckim i Sochaczewie. We Włocławku wytwarza się polichlorek winylu (PCV). Różnego rodzaju tworzywa sztuczne produkują zakłady w Warszawie, Wąbrzeźnie, Pustkowie, Jaśle i Pionkach.

Ważną branżą przemysłu chemicznego jest też produkcja farb i lakierów. Najważniejsze zakłady znajdują się w Cieszynie, Dębicy, Wrocławiu, Włocławku, Chorzowie i Pilawie.

Zakłady przemysłu farmaceutycznego zlokalizowane są w dużych miastach lub ich pobliżu. W większości należały dawniej do Polfy i są obecnie prywatyzowane, najczęściej z udziałem firm zagranicznych. Największe zakłady farmaceutyczne znajdują się w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Kutnie, Starogardzie Gdańskim, Jeleniej Górze, Pabianicach, Łodzi, Grodzisku Mazowieckim i Rzeszowie.

Ośrodki przemysłu farmaceutycznego w Polsce. Starogard Gdański, Poznań, Kutno, Warszawa, Grodzisk Mazowiecki, Pabianice, Łódź, Jelenia Góra, Kraków, Rzeszów.

Produkcja kosmetyków koncentruje się w dużych miastach: Poznaniu, Łodzi, Warszawie, Krakowie.

W przemyśle chemii gospodarczej można zauważyć duże zaangażowanie kapitału zagranicznego. Środki czystości produkowane są w Bydgoszczy, Warszawie, Nowym Dworze Mazowieckim, Raciborzu i Wrocławiu.

Szybko rozwija się przemysł gumowy. Związane jest to także z napływem kapitału zagranicznego. Opony produkowane są w Dębicy i Olsztynie. Inne wyroby z gumy wytwarzane są w Sanoku, Bydgoszczy, Grudziądzu i Dobczycach.

Zobacz podobne opracowania

 • Liceum
 • Geografia
 • Geografia Polski
 • Liceum
 • Geografia
 • Geografia Polski
 • Liceum
 • Geografia
 • Geografia Polski
 • Liceum
 • Geografia
 • Geografia Polski
 • Liceum
 • Geografia
 • Geografia Polski

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.