Jednym z najważniejszych elementów gospodarki każdego kraju jest przemysł elektromaszynowy, wytwarzających bardzo wielu zróżnicowanych produktów. W przemyśle elektromaszynowym wyróżnia się następujące gałęzie: przemysł metalowy, maszynowy, środków transportu, elektrotechniczny i elektroniczny oraz precyzyjny.
Przemysł metalowy to produkcja konstrukcji metalowych, odlewów, naczyń, opakowań, armatury, łożysk itd.
Zakłady wytwarzające konstrukcje metalowe zlokalizowane są w pobliżu hut (Kraków, Warszawa, Zabrze). Ośrodkami odlewnictwa są Starachowice, Skarżysko-Kamienna, Łódź, Nowa Dęba, Myszków i Stąporków. Naczynia kuchenne i gospodarcze produkowane są w Olkuszu i Myszkowie. Opakowania i zamknięcia metalowe wytwarzane są w Brzesku i Radomsku. Ośrodkami przemysłu ło żysk tocznych i ślizgowych są Poznań, Wrocław, Bydgoszcz, Sosnowiec, Kielce i Kraśnik.
Przemysł maszynowy wytwarza maszyny i urządzenia wykorzystywane w innych rodzajach działalności gospodarczej.
Wytwarzaniem obrabiarek zajmują się zakłady znajdujące się w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Pruszkowie, Kuźni Raciborskiej i Porębie koło Zawiercia.
Maszyny i urządzenia rolnicze wytwarzane są w Płocku, Brzegu, Kutnie, Grudziądzu, Słupsku i Strzelcach Opolskich.
Spada również znaczenie przemysłu maszyn i urządzeń dla górnictwa. Większość zakładów tego typu znajduje się w pobliżu rejonów wydobycia (Katowice, Sosnowiec, Rybnik, Mikołów, Piotrków Trybunalski).
Maszyny dla energetyki produkowane są w Elblągu, Raciborzu, Sosnowcu i Mikołowie.
Przemysł środków transportu można podzielić na stoczniowy, taboru kolejowego, samochodowy, lotniczy i ciągników.
Stocznie znajdują się w dużych miastach nadmorskich: dwie w Gdańsku, dwie w Gdyni (w tym Stocznia Marynarki Wojennej), w Szczecinie oraz Ustce.
Tabor kolejowy jest produkowany we Wrocławiu, Poznaniu, Chrzanowie, Zielonej Górze, Chorzowie (gdzie wytwarzane są również tramwaje) oraz Ostrowie Wielkopolskim. Ze względu na złą kondycję finansową PKP branża ta przeżywa duże trudności.
Najlepiej rozwijającą się branżą przemysłu środków transportu jest przemysł samochodowy (szczególnie sektor samochodów osobowych). Właśnie w nim miały miejsce największe inwestycje zagraniczne - włoskiego Fiata i Opla należącego do koncernu General Motors. Głównymi ośrodkami przemysłu samochodowego są:
- Tychy i Bielsko-Biała - Fiat Auto Poland,
- Warszawa i Lublin,
- Gliwice - Opel (jedyna fabryka wybudowana od podstaw),
- Antoninek pod Poznaniem - montownia samochodów grupy Volkswagena.
W trudniejszej sytuacji znajdują się producenci autobusów i samochodów ciężarowych. Zakłady produkujące lub montujące autobusy znajdują się w Sanoku, Wrocławiu, Jelczu i Bolechowie koło Poznania. Samochody ciężarowe wytwarzane są w Starachowicach, Jelczu, Wrocławiu, Poznaniu i Słupsku.
W trudnej sytuacji jest polski przemysł lotniczy oraz przemysł ciągników. Zakłady produkujące samoloty oraz osprzęt lotniczy znajdują się w Mielcu, Warszawie, Rzeszowie i Krotoszynie. Śmigłowce (m.in. Sokoły) powstają w Świdniku. Największym polskim przedsiębiorstwem produkującym ciągniki jest ZPC „Ursus” w Warszawie.
Bardzo duże znaczenie dla gospodarki ma przemysł elektrotechniczny i elektroniczny. Rozwój tego przemysłu uwarunkowany jest powiązaniami ze światowymi koncernami dysponującymi odpowiednimi technologiami.
Centrale telefoniczne produkowane są w Warszawie, Poznaniu i Bydgoszczy. Telewizory wytwarzają zakłady w Kwidzynie, Mławie i Pruszczu Gdańskim. Fir ma Philips posiada również zakłady produkujące żarówki (Pabianice), sprzęt oświetleniowy (Piła) i baterie (Gniezno).
Bardzo szybko wzrasta zapotrzebowanie na komputery i sprzęt towarzyszący. Największą firmą montującą komputery jest Optimus z Nowego Sącza. Montownie komputerów znajdują się także we Wrocławiu, Warszawie i Sieradzu.
Wzrasta również zapotrzebowanie na zmechanizowany sprzęt gospodarstwa domowego. Kuchnie gazowe i elektryczny produkowane są we Wrocławiu, Wronkach i Skarżysku-Kamiennej. Pralki i lodówki wytwarzają zakłady we Wrocławiu, Wronkach, Bytowie. Wyłącznie pralki produkuje się w Łodzi i Myszkowie. Potentatem w produkcji odkurzaczy jest rzeszowski Zelmer.
W Polsce dynamicznie rozwija się produkcja kabli. Duże zakłady znajdują się w Myślenicach, Bydgoszczy, Zabrzu, Krakowie, Szczecinie, Czechowicach-Dziedzicach i Lublinie.
Przemysł precyzyjny nie ma w Polsce dużych tradycji. Ze względu na duże zaawansowanie procesów technologicznych wymaga dobrze wykwalifikowanej siły roboczej. Dlatego właśnie skupiony jest w dużych miastach lub ich sąsiedztwie. Najważniejsze ośrodki tego przemysłu to Warszawa, Błonie i Milanówek koło Warszawy, Łódź, Wrocław, Poznań, Bydgoszcz.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.