Budowa geologiczna Polski jest bardzo skomplikowana. Przez obszar naszego kraju przebiegają granice głównych prowincji tektonicznych Europy. Przez Polskę przebiega główna granica tektoniczna Europy. Jest to granica między obszarem fałdowań prekambryjskich a młodszymi strukturami geologicznymi. Granica ta nazywana jest linią T-T (Teisseyre’a-Tornquista). Ciągnie się z północnego zachodu na południowy wschód: od Koszalina, poprzez Bydgoszcz i Włocławek, na południe od Warszawy, a następnie w stronę Lublina.
Na północ i wschód od linii Teisseyre’a-Tornquista znajduje się platforma wschodnioeuropejska. W jej obrębie wyróżnia się wyniesienia i obniżenia. Wyniesienia są w miejscu, gdzie fundament krystaliczny jest stosunkowo płytko (na głębokości kilkuset metrów). W miejscach obniżeń fundament krystaliczny zalega głęboko (kilka tysięcy metrów). Na terenie Polski znajdują się trzy wyniesienia i trzy obniżenia.
Wyniesienia:
- Łeby
- mazursko-suwalskie
- podlaskie (Sławatycz).
Obniżenia:
- perybałtyckie (nadbałtyckie)
- podlaskie
- nadbużańskie.
Wzdłuż linii Teisseyre’a-Tonquista ciągnie się niecka brzeżna również należąca do platformy wschodnioeuropejskiej.
Młodsze geologicznie są obszary fałdowań paleozoicznych oraz platforma paleozoiczna. Do paleozoicznych masywów orogenicznych należą:
- Sudety wraz z Przedgórzem Sudeckim,
- zapadlisko śląsko-krakowskie,
- Góry Świętokrzyskie.
W skład platformy paleozoicznej wchodzą:
- wał kujawsko-pomorski (środkowopolski),
- niecki: szczecińska, mogileńska, łódzka, miechowska;
- monoklina przedsudecka,
- monoklina śląsko-krakowska.
Najmłodsze geologicznie są obszary fałdowań alpejskich:
- Karpaty wewnętrzne (Tatry, Pieniny, Podhale),
- Karpaty zewnętrzne (Beskidy i Pogórza Beskidzkie),
- zapadlisko przedkarpackie.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.