W grudniu 1918 r. w Poznaniu zebrał się Polski Sejm Dzielnicowy, który uchwalił włączenie ziem polskich zaboru pruskiego do państwa polskiego na drodze pokojowej po zgodzie konferencji pokojowej w Wersalu. 27 XII do Poznania przybył Ignacy Paderewski. Bojówki niemieckie zaatakowały Polaków, profanowały flagi polskie i alianckie. Protest ludności polskiej przekształcił się w starcia zbrojne, które rozszerzyły się na całą Wielkopolskę. Dowódcą powstania został gen. Józef Dowbór-Muśnicki. Powstanie zakończyło się zwycięstwem Polaków. 16 II 1919 r. w Trewirze zawarto rozejm polsko-niemiecki, a ostateczne przyłączenie Wielkopolski do macierzy nastąpiło po podpisaniu traktatu wersalskiego.
Na mocy postanowień traktatu wersalskiego o terytorialnej przynależności Górnego Śląska zdecydować miał plebiscyt. Nie zadowoliło to ani strony polskiej, ani niemieckiej.
I powstanie śląskie wybuchło spontanicznie w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r. Ślązacy walczyli o przyłączenie Śląska do Polski. Wobec przewagi wojsk niemieckich 24 sierpnia powstańcy zaprzestali walk. W lutym 1920 r. rozpoczęła w Opolu działalność Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa, mająca nadzorować przebieg plebiscytu.
II powstanie śląskie trwało od 20 VIII do 28 VIII 1920 r. Celem powstania była samoobrona ludności polskiej. Powstańcy wywalczyli o zapewnienie przez Komisję Międzysojuszniczą równouprawnienia ludności polskiej. Podpisano umowę polsko-niemiecką o wyrzeczeniu się terroru i powstaniu polsko-niemieckiej policji.
III powstanie śląskie trwało od 3 V do 5 VIII 1921 r. Na czele powstania stanął Wojciech Korfanty. Wyjątkowo krwawe były walki na linii Odry i o Górę św. Anny. Zwyciężyli powstańcy. Polska otrzymała powiaty: katowicki, pszczyński, rybnicki, część powiatu raciborskiego,
Hutę Królewską z Chorzowem oraz znaczną część powiatu lublinieckiego i tarnogórskiego.
Plebiscyty | |
---|---|
Warmia i Mazury 11 VII 1920 r. |
Śląsk 1921 r. |
|
|
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.