Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Rządy autorytarne

Centrolew

W roku 1928 odbyły się wybory do sejmu. Około 1/3 głosów uzyskały partie lewicy i centrum, które pragnęły obalić rządy sanacji na drodze parlamentarnej, tj. przez głosowanie przeciw rządowi na forum sejmowym. Chcąc tego dokonać, partie te musiały się zjednoczyć. Sześć stronnictw sejmowych doszło do porozumienia w 1929 r. i stworzyło blok zwany Centrolewem.

PARTIE CENTRUM + PARTIE LEWICY = CENTROLEW

W skład Centrolewu weszły:

- PPS

- PSL „Wyzwolenie”

- PSL „Piast”

- Stronnictwo Chłopskie

- Narodowa Partia Robotnicza

- Polskie Stronnictwo Chrześcijańskiej Demokracji.

Partie te domagały się:

- poszanowania prawa i konstytucji,

- ustąpienia rządu sanacji,

- poprawy warunków materialnych ludzi pracy.

Podjęły uchwałę o wysunięciu wniosku o wotum nieufności dla rządu. 29 czerwca 1930 roku w Krakowie stronnictwa Centrolewu zorganizowały potężną 30-tysięczną manifestację polityczną. W odpowiedzi na to sanacja rozwiązała Sejm, a przywódcy Centrolewu zostali aresztowani. Zabrano ich do więzienia wojskowego w Brześciu nad Bugiem. Osłabiony Centrolew przegrał wybory, a jego przywódcy zasiedli na ławie oskarżonych i w procesie brzeskim skazani zostali na więzienie ( więzienia można było uniknąć, udając się na emigrację). W 1934 r. w Berezie Kartuskiej utworzono obóz dla przeciwników politycznych, których więziono bez wyroku sądów. Obóz rządzący umocnił swoje wpływy, wprowadzając nowe ustawy i dekret. Głównym jego celem było uchwalenie nowej konstytucji. Partie Centrolewu nie zostały rozwiązane, ale ich działalność uległa ograniczeniu.

Zobacz podobne opracowania

  • Podstawowa
  • Historia
  • Polska niepodległa - ustrój i społeczeństwo w latach 1918-1939
  • Podstawowa
  • Historia
  • Polska niepodległa - ustrój i społeczeństwo w latach 1918-1939
  • Podstawowa
  • Historia
  • Polska niepodległa - ustrój i społeczeństwo w latach 1918-1939
  • Podstawowa
  • Historia
  • Polska niepodległa - ustrój i społeczeństwo w latach 1918-1939

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.