Związek Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim trwał od 1385 roku, tj. od unii w Krewie. Przez prawie 200 lat Polską i Litwą rządziła dynastia Jagiellonów, a więc była to unia personalna - łącząca państwa osobą (persona - z łac. osoba) tego samego monarchy.
Król Zygmunt August nie doczekał się potomka i losy unii polsko--litewskiej mogły zostać zagrożone. Dlatego schorowany król pragnął trwałego związku dwóch państw i w tym celu zrzekł się swych dziedzicznych praw do Litwy na rzecz Korony.
Innym powodem, który skłonił Polaków i Litwinów do zacieśnienia unii, była obawa Litwy przed wzrastającą siłą państwa moskiewskiego. Litwini liczyli na pomoc Polski w obronie wschodnich granic Litwy. Szlachta litewska domagała się podobnych przywilejów, jakie posiadała szlachta polska. Szlachta polska na sejmach i sejmikach żądała od króla zespolenia ziem Polski i Litwy w jeden organizm państwowy, celem wspólnej obrony, prowadzenia wojen i wspólnego sejmowania.
Czy wiesz, że...
Na sejmie w Lublinie w 1569 roku Królestwo Polskie (Korona) i Wielkie Księstwo Litewskie połączyły się w jedno państwo zwane Rzecząpospolitą Obojga Narodów. Związek dwóch narodów, które stworzyły wspólną ojczyznę nazwano unią realną.
Korona Polska i Wielkie Księstwo Litewskie posiadały:
wspólne | odrębne |
---|---|
|
|
Rzeczpospolita Obojga Narodów była państwem wielonarodowym, zamieszkanym przez Polaków, Rusinów (dzisiaj Ukraińcy i Białorusini), Litwinów, Niemców (na Pomorzu), Żydów, Ormian, Tatarów i Kozaków. Ludność liczyła około 8 mln mieszkańców, w tym 40% stanowili Polacy. Rola przodująca przypadła kulturze polskiej i językowi polskiemu.
Rzeczpospolita była też państwem, w którym mieszkańcy byli wyznawcami różnych religii. Polacy i Litwini byli w większości katolikami, Rusini prawosławnymi, Niemcy luteranami. Tereny Rzeczypospolitej zamieszkiwało również wielu Żydów.
Obszar Królestwa Polskiego i Litwy wynosił ponad 800 tys. km2 i było to największe mocarstwo w Europie Wschodniej. Na sejmie w Lublinie wcielono do Królestwa Wołyń, część Ukrainy i Podola oraz Podlasie należące do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Na północy państwo polsko--litewskie opierało się na Bałtyku (Pomorze, Prusy, Inflanty), a na południu dochodziło do Morza Czarnego, przez pozostające lennem Polski Księstwo Mołdawskie.
Unia lubelska stanowiła trwały związek dwóch państw, który przetrwał przez dwa następne stulecia. Zaangażowanie się Polski w obronę granic ziem litewsko-ruskich sprowadziło na Rzeczpospolitą długoletnie walki z Rosją i Turcją.
Dzieło Zygmunta Augusta doprowadziło do pokojowego związku dwóch narodów „wolnych z wolnymi i równych z równymi”, a życzeniem ostatniego Jagiellona była jedność i zgoda dwóch państw: „obu państwom, Koronie Polskiej i Wielkiemu Księstwu Litewskiemu - miłość, zgodę i jedność, którą przodkowie nasi nazywali Unią i mocnymi umowami na wieczność ukrzepili” - pisał król w swoim testamencie.
Czy wiesz, że:
W Rzeczypospolitej nie było prześladowań religijnych. W przeciwieństwie do reszty Europy kwitła tolerancja religijna. Toczyły się dysputy teologiczne, wydawano masowo pisma religijne. Szlachta innowiercza piastowała najwyższe urzędy w kraju, była wybierana jako posłowie na sejm.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.