Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Kwiatki św. Franciszka

Kwiatki św. Franciszka

Rodzaj literacki: epika

Gatunek literacki: zbiór opowiadań (legend)

Postać świętego Franciszka z Asyżu

Święty Franciszek z Asyżu żył w latach 1182-1226. Włochy schyłku XIII wieku opanowane były przez głód, epidemie, zniszczenia wojenne. W klasztorach szerzyło się zepsucie i rozpusta. Jednym z przejawów dążenia do moralnej odnowy była filozofia wiary głoszona przez św. Franciszka. W młodości Franciszek prowadził bujne życie, ale miał bardzo dobre serce i zawsze był hojny dla ubogich. Po roku spędzonym w niewoli, powrócił do dawnego trybu życia i popadł w chorobę. Rekonwalescencja stała się dla niego okresem duchowej przemiany, porzucił swój dobytek, wspierał trędowatych, spacerował po mieście. Żebrał i żył w pokorze. Ludzie uznawali go za szalonego. Zgromadził uczniów, którzy dali początek zakonowi franciszkanów. W ciągu całego życia Franciszek odbył wiele misyjnych podróży po Włoszech, Egipcie i po Ziemi Świętej. Od swoich uczniów wymagał modlitwy, pracy, ubóstwa i pokory.

Czas i miejsce powstania, tytuł

Kwiatki... to będący adaptacją łacińskiego tekstu zbiór legend, ukazujący życie i nauczanie św. Franciszka oraz jego uczniów. Tekst pochodzi z drugiej polowy XIV wieku, a sporządzony został przez anonimowego Włocha z Toskanii. Cechuje je wdzięk, prostota, naiwność języka oraz swoista atmosfera. Całość przesiąknięta jest cudownością i nadzieją. Tytuł nawiązuje do tzw. języka kwiatów, mogących symbolizować różne przymioty, pojęcia etyczne itp. Trzeba go tłumaczyć jako cnoty franciszkańskie. Treść poszczególnych epizodów ukazuje cnoty św. Franciszka i jego towarzyszy, jako całość składają się na franciszkański wzorzec religijny.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.