Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Pinokio (C. Collodi)

Pinokio (C. Collodi)

Bohaterowie

- fantastyczni:

Pinokio: drewniany pajacyk obdarzony cechami ludzkimi. Powstał z kawałka wiśniowego drewna w pracowni Dżeppetta. Przysporzył swemu tatusiowi wielu zmartwień i kłopotów, przeżył wstrząsające przygody, z których kilka groziło mu śmiercią. Niesforny pajacyk bardzo chciał stać się dobrym i zamienić w chłopca, ale na przeszkodzie wciąż stawały mu jego własne wady: lenistwo, lekkomyślność, skłonność do kłamstw, myślenie tylko o sobie (egoizm). Dopiero, gdy pozbył się tych przywar, przybrał ludzką postać.

Błękitna Wróżka: opiekunka Pinokia. Pojawia się zawsze wtedy, gdy pajac znajduje się w sytuacji bez wyjścia i ratuje go z opresji (opresja - niebezpieczeństwo, niebezpieczna sytuacja). Wróżka jest łagodna i wyrozumiała. Stara się nawrócić Pinokia na dobrą drogę, nie szczędzi mu wskazówek i pouczeń.

Gadający Świerszcz (a później jego cień): przestrzega pajacyka przed skutkami niewłaściwego zachowania i lekkomyślnych postępków. Jest głosem sumienia, które pozwala nam odróżniać dobro od zła.

Lis i Kot: para oszustów. Zwierzęta obdarzone cechami ludzkimi. Są bezwzględne, podstępne, wykorzystują naiwność Pinokia, by okraść go z pieniędzy.

Postacie epizodyczne (występują krótko, tylko w niektórych fragmentach):

Arlekin i Pulczinella - marionetki (kukiełki).

Ślimak

Pies Alidor (i inni)

- prawdopodobni:

Dżeppetto: staruszek, który wystrugał Pinokia z kawałka drewna, jego przybrany ojciec. Bardzo dobry człowiek, serdecznie przywiązany do swego nieposłusznego synka. Kochał pajacyka. Gdy Pinokio zaginął (uciekł), poszedł w świat go szukać.

Knot: przyjaciel Pinokia. Urwis i leń. Namówił pajaca na wyjazd do Krainy Zabawek.

Koledzy Pinokia, uczniowie, mieszkańcy miasteczka

Ogniojad: dyrektor teatru marionetek.

Dyrektor cyrku i inni.

Czas akcji: nie da się określić.

Miejsce akcji: biorąc pod uwagę nazwiska bohaterów, możemy przypuszczać, że akcja toczy się we Włoszech, ale to nie jest ważne. Wydarzenia przenoszą się momentami w miejsca fantastyczne, np. do Krainy Zabawek lub brzucha wieloryba.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.