Przejdź na stronę główną Interia.pl

Wybierz dział

Działania na ułamkach zwykłych (na poziomie ucznia klasy 5)

Działania na ułamkach zwykłych (na poziomie ucznia klasy 5)

W tym rozdziale pomogę Ci obliczyć wartości wyrażeń, w których występują różne działania na ułamkach zwykłych.

Pamiętaj o kolejności wykonywania działań.

Zadanie 1

Działania na ułamkach zwykłych. Oblicz.

Rozwiązanie:

Działania na ułamkach zwykłych. Zaznaczyłam kolejność wykonania działań. Wspólnym mianownikiem jest 10, więc... Równocześnie rozpisuję potęgę na iloczyn. Wykonałam odejmowanie w nawiasie i mnożenie. Przygotowuję się do mnożenia: zamieniam 2 7/10 na ułamek 27/10. Wykonałam mnożenie; teraz będę dodawać - wspólnym mianownikiem jest 80. Rozszerzyłam 1/4 przez 20 i mogę dodawać ułamki.

Zadanie 2

Działania na ułamkach zwykłych. Oblicz wartość wyrażenia.

Rozwiązanie:

Działania na ułamkach zwykłych. Ustalam kolejność działań. Zamieniam liczby mieszane w działaniach 1 i 2 na ułamki. Dzielenie zastępuję mnożeniem, a następnie mnożę. Skracam i mnożę. Wspólnym mianownikiem jest 8. Radzę: nie dodawaj ułamków niewłaściwych - wyłącz całości. Rozszerzyłam 3/4 = 6/8.

Zadanie 3

Działania na ułamkach zwykłych. Oblicz.

Rozwiązanie:

Działania na ułamkach zwykłych. Działania nad i pod kreską wykonuję niezależnie. Po sprowadzeniu ułamków do wspólnego mianownika 6 wykonuję dodawanie. Sprowadziłam ułamki do wspólnego mianownika, ale nie mogę jeszcze odejmować. Wyłączam całości 5 7/6 = 6 1/6. Mogę odejmować. Kreskę ułamkową zastępuję znakiem dzielenia. Zamieniłam 6 1/6 na ułamek 37/6 i zastąpiłam dzielenie mnożeniem. Skracam przed wykonaniem mnożenia. Przed dodawaniem wyłączyłam całości. Sprowadzam do wspólnego mianownika.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Działania na ułamkach zwykłych

Zobacz podobne opracowania

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.