Przejdź na stronę główną Interia.pl
Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Czego nie wiesz o polskich górach

Wakacje to najlepszy czas, żeby rozwijać nowe pasje. Jeżeli szukacie hobby, które jest niedrogie, pozwala odpocząć od wielkiego miasta i utrzymać dobrą kondycję, mamy dla was odpowiednią propozycję. I garść ciekawostek! 

Czego nie wiesz o polskich górach
W Tatrach czekają na was piękne widoki! Źródło: 123RF/Picsel

Widmo Brockenu i gloria

W polskich górach odwiedzicie wiele ciekawych miejsc, czego dobrym przykładem jest Jaskinia Mylna. W czasie wędrówek będziecie mogli zaobserwować także sporo niezwykłych zjawisk. Część z nich opisywaliśmy w serii Ciekawostki geograficzne: Niezwykłe zjawiska pogodowe. Warto wspomnieć o takim, które można zobaczyć rzadko, ale wiąże się z nim ciekawy przesąd. Żeby podziwiać Widmo Brockenu, musicie ustawić się między słońcem a mgłą lub chmurą (najlepiej, jeśli jest to chmura kłębiasta lub chmura średnia warstwowa), która znajduje się poniżej nas. Przy odpowiednich warunkach pogodowych możecie obserwować własny powiększony cień otoczony niezwykłą obwódką, którą nazywamy glorią.

zjawisko widma brockenu
Zjawisko widma Brockenu, uwiecznione w Tatrach. Źródło: 123RF/Picsel

Według popularnego wśród podróżników zabobonu osoba, która zobaczyła widmo Brockenu, zakończy swoje życie w górach. Dopiero ujrzenie tego zjawiska po raz trzeci odczynia urok i daje pewność, że wędrowiec na pewno nie umrze w górach.

Czekajcie na kolejne ciekawostki o polskich górach!

Zobacz najnowsze artykuły