Trylogia Husycka
O ile akcja Wiedźmina odbywa się w wymyślonym przez autora uniwersum, o tyle mniej znane utwory pisarza – Narrenturm, Boży Wojownicy i Lux perpetua (nieoficjalnie nazywane Trylogią husycką) dzieją się w trakcie wydarzeń znanych nam z lekcji historii. Akcja powieści dzieje się w czasie wojen husyckich, czyli konfliktów religijnych w Królestwie Czech w XV wieku, pomiędzy zwolennikami Jana Husa a cesarzem Zygmuntem Luksemburskim, wspieranym przez papieża. Więcej na temat tego okresu, przeczytacie w opracowaniu przemiany religijne w Europie po wyprawach krzyżowych (XIII-XV w.)
Głównym bohaterem jest alchemik Reynevan, którego wiele różni od Geralta. Jest młodym i niezwykle kochliwym mężczyzną, który poprzez swoją porywczość i uczuciowość spotyka na swojej drodze wiele kłopotów. Towarzyszą mu inteligentny i świetnie walczący demeryt Szarlej oraz wcielenie demona w ciele mało rozgarniętego olbrzyma, czyli Samson Miodek. Bohaterowie przemierzają XV-wieczny Śląsk, przepełniony magią i alchemią. Papiestwo stara się z nimi walczyć, ale to świat, w którym istnieją czary, a obok ludzkich osad żyją mityczne stworzenia, podobne do tych z kart wiedźmińskich opowieści. Obok zlotów czarownic dzieją się wydarzenia historyczne, a bohaterowie spotykają takie historyczne postaci jak Zawisza Czarny z Garbowa, Prokop Wielki czy Jan Gutenberg.
Co ciekawe, to właśnie Trylogię Husycką określa się pierwszą superprodukcją, która powstała na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego. Dzieła zostały wydane jako audiobook. W nagraniach wzięło udział przeszło stu aktorów (między innymi Lesław Żurek, Henryk Talar). Audiobooki dopełniają świetna muzyka i efekty specjalne. Wiedźmin i Trylogia Husycka to nie jedyne dzieła Andrzeja Sapkowskiego, ale na Żmiję i jego interpretację Alicji w Krainie czarów, w której Alicja próbuje uciec z wymyślonego świata, po tym jak… przedawkowała leki, przyjdzie czas w następnym artykule.
Komentarze (0)