Zabiegi stosowane w celu niedopuszczenia do zapłodnienia nazywamy antykoncepcją.
Jako antykoncepcję traktuje się też zapobieganie rozwojowi ciąży przez uniemożliwienie zagnieżdżenia się zarodka w macicy.
Wykorzystują istnienie okresów płodnych i niepłodnych w obrębie cyklu płciowego kobiety i opierają się na wstrzemięźliwości seksualnej w okresie płodnym. Wyznaczanie okresu płodnego opiera się na następujących założeniach:
- komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia do 24 godzin po owulacji, czyli 1 dzień po owulacji jest na pewno okresem płodnym
- plemniki mogą żyć w drogach rodnych kobiety około 72 godziny. A więc te, które znalazły się tam na 3 dni przed owulacją mogą jeszcze zapłodnić komórkę jajową,
- „na wszelki wypadek” dodaje się jeszcze po 1 dniu.
W ten sposób w standardowym, 28 dniowym cyklu, w którym owulacja wypada w 14 dniu okres płodny przypada pomiędzy 10 a 16 dniem.
Pomiędzy miesiączką a okresem płodnym występuje okres względnej niepłodności, gdyż nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć momentu owulacji. Na schematach założono, że owulacja występuje w połowie cyklu.
Podstawową trudnością tej metody jest prawidłowe ustalenie momentu owulacji. Od sposobu jego wyznaczania bierze się nazwa konkretnej metody naturalnej:
Metoda termiczna
Wykorzystuje zjawisko niewielkich wahań temperatury ciała podczas cyklu płciowego. W chwili owulacji, gdy gwałtownie zmienia się poziom hormonów we krwi, można zaobserwować niewielki wzrost temperatury ciała. Metoda wymaga więc codziennego jej mierzenia, najlepiej rano i w podobnych warunkach.
Wady:
- nie pozwala przewidzieć momentu owulacji, a jedynie potwierdza jej zajście
- na wysokość temperatury mają wpływ też inne czynniki jak choroba, stres, zmęczenie itp., które mogą uniemożliwiać prawidłową interpretację wyników
- wymaga dużego zdyscyplinowania ze strony kobiety.
Metoda objawowa
Wykorzystuje zmiany w obrębie cyklu we właściwościach śluzu produkowanego przez szyjkę macicy. Zalety w porównaniu do metody termicznej:
- pozwala zaobserwować zmiany wskazujące zbliżanie się owulacji
- właściwości śluzu ulegają mniejszym wpływom innych czynników (wyjątek - niektóre leki)
- nie wymaga badań o stałej porze dnia.
Wady:
- wymaga dużej wprawy i doświadczenia, zaleca się, aby obserwacje prowadzone były około 1 roku zanim zacznie się stosowanie tej metody w praktyce.
Metoda objawowo-termiczna
Polega na jednoczesnym stosowaniu obydwu metod, zmniejszając w ten sposób ryzyko pomyłki.
Skuteczność metod naturalnych stosowanych w celu uniknięcia ciąży jest kontrowersyjna. W zależności od źródeł szacowana jest na 20-90%. Metody te lepiej sprawdzają się w ustabilizowanych, wieloletnich związkach, natomiast nie są skuteczne w kontaktach rzadkich, przypadkowych, a zwłaszcza związanych z bardzo silnym przeżyciem emocjonalnym.
Polegają na niedopuszczeniu do zapłodnienia poprzez użycie odpowiednich środków antykoncepcyjnych. Mogą być stosowane niezależnie od fazy płodności w cyklu.
W zależności od sposobu działania środki antykoncepcyjne dzielimy na:
Rodzaj środków | Charakterystyka | Skuteczność |
---|---|---|
chemiczne | Stosowane są dopochwowo, ich działanie polega na stworzeniu plemnikom niesprzyjającego środowiska i spowodowaniu ich wyginięcia. Mają postać kremów, żelów lub globulek dopochwowych. Są tanie, łatwo dostępne i proste w użyciu, ale ich skuteczność jest dość niska. | ok. 70% |
mechaniczne | Działanie polega na stworzeniu mechanicznej bariery pomiędzy plemnikami a komórką jajową. Najbardziej popularna z tej grupy prezerwatywa jest jak dotąd jedynym dostępnym środkiem dla mężczyzn. | ok. 90% |
hormonalne | Pigułki hormonalne stosowane są u kobiet i mają na celu:
Podczas zażywania pigułek nie wolno palić papierosów - istnieje wtedy ryzyko wystąpienia zawału serca, jak również podwyższa się prawdopodobieństwo choroby nowotworowej. |
99,9% |
środki wczesnoporonne | Nie zapobiegają zapłodnieniu, tylko uniemożliwiają zagnieżdżenie się zarodka. Należą tu:
|
99,9% 99%-75% |
Od momentu zagnieżdżenia się zarodka w macicy zabiegi zmierzające do jego usunięcia nazywane są przerwaniem ciąży lub aborcją.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.