Głównymi religiami świata są:
Chrześcijaństwo - największa religia monoteistyczna, skupiająca około 1,8 mld wyznawców. Swój początek bierze od działalności Jezusa Chrystusa, podstawę stanowi Boże Objawienie zawarte w Piśmie świętym (Biblii) oraz tradycji. Chrześcijaństwo dominuje w Europie, obu Amerykach, Australii, Nowej Zelandii oraz na Filipinach. Dość dużo chrześcijan jest także w południowej i środkowej Afryce. Chrześcijanie podzieleni są na 4 duże odłamy:
- katolików - ponad 1 mld,
- protestantów - prawie 400 mln,
- prawosławnych - ponad 170 mln,
- anglikanów - blisko 80 mln.
Islam - religia monoteistyczna założona w VII w. przez proroka Mahometa. Skupia ponad 1 mld wyznawców. Jest wiarą w jedynego boga Allaha, objawiającego się prorokom. Ostatnim i największym z nich był Mahomet. Świętą księgą islamu jest Koran. Wyznawcami islamu (muzułmanami) są głównie Arabowie w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie, mieszkańcy Turcji, Iranu, Pakistanu, Bangladeszu, Indonezji, Malezji i ludy środkowej Azji. Wielu muzułmanów jest także we wschodniej Afryce i nad Zatoką Gwinejską. Również islam uległ podziałom na liczne odłamy. Najliczniejsze z nich to sunnici i szyici.
Hinduizm - religia występująca praktycznie tylko w Indiach, licząca ponad 760 mln wyznawców. Charakterystyczny jest dla niej brak jednolitej doktryny. Wyznawcy tej religii wierzą w prawo karmana i reinkarnację.
Buddyzm - religia założona w VI wieku p.n.e. przez Buddę. Przyjmuje istnienie nieskończenie wielu światów zamieszkanych przez ludzi, zwierzęta, bogów i demony. Również zakłada istnienie prawa karmana i reinkarnacji. Liczbę buddystów szacuje się na około 340 mln. Mieszkają głównie w południowo-wschodniej Azji, Chinach, Mongolii i Japonii.
Konfucjanizm - doktryna etyczno-społeczna opierająca się na poglądach Konfucjusza. Liczy około 300 mln wyznawców. Ogranicza się do obszaru Chin.
Oprócz wymienionych wyżej religii duże znaczenie mają również religie plemienne (ponad 100 mln wyznawców). Występują zwłaszcza w Afryce, Amazonii, na Nowej Gwinei oraz wśród rdzennej ludności Australii. Niezbyt liczną, ale bardzo znaczącą religią jest judaizm (Izrael oraz Żydzi żyjący w innych państwach). Natomiast liczbę ateistów szacuje się na około 240 mln.
Religia jest podstawą każdej cywilizacji. Wpływa na wiele sfer życia ludności, kształtuje jej zachowania. Jej zakazy i nakazy oraz związane z religią tradycje i zwyczaje mogą wpływać na gospodarkę, relacje społeczne, sposób odżywiania oraz na zachowania demograficzne ludności (np.: ilość dzieci w rodzinie). Religia wpływa także na architekturę i sztukę. Niestety, różnice religijne często są też przyczyną konfliktów. Przykładami wpływu religii na życie człowieka mogą być:
- stosunek do metod planowania rodziny i związana z tym liczba dzieci w rodzinie,
- zwyczaje żywieniowe np. zakaz jedzenia wieprzowiny w islamie i judaizmie,
- monogamia lub poligamia,
- zalecenia dotyczące stroju,
- stosunek do ludzi wyznających inne religie.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.