Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Koniec I wojny światowej

Wykorzystanie nowych zdobyczy technikiw czasie wojny

I wojna światowa była ostatnią wojną dawnego typu. Państwa walczące między sobą jeszcze zawiadamiały o rozpoczęciu wojny, bowiem ówczesne środki techniczne i uzbrojenie nie dawały możliwości nagłego ataku i zaskoczenia nieprzyjaciela.

Jednak w czasie wojny technika bojowa ulegała ciągłemu rozwojowi. Klęska niemieckiej koncepcji wojny błyskawicznej nad rzeką Marną zadecydowała o nowoczesnym charakterze prowadzenia walki. Wzrosła rola artylerii, broni maszynowej oraz zabezpieczenia inżynieryjnego. Linię frontu po ustabilizowaniu tworzyło kilka pasów obrony, w skład których wchodziły: system okopów, bunkry i zasieki z drutu kolczastego. Wzrosła siła ognia, o czym zadecydowało upowszechnienie broni maszynowej i wprowadzenie granatów ręcznych. Tak ukształtowana obrona ograniczała użycie kawalerii. Zwiększyło się znaczenie piechoty, na którą spadał ciężar obrony i ataku. Długotrwałość walk pozycyjnych zmuszała do zastosowania nowych rodzajów uzbrojenia i rozwoju nieznanych do tej pory rodzajów wojsk.

W pierwszych latach wojny użyto gazów trujących (kwiecień 1915 pod Ypres [czyt. ipr] w Belgii). Wprowadzono do walki czołgi. Lata I wojny światowej to okres wzrastającej roli lotnictwa. Na początku wojny samoloty były przeznaczone do wykonania zadań rozpoznawczych, ale pod koniec wojny wyodrębniono już trzy rodzaje lotnictwa - rozpoznawczo-łącznikowe, myśliwskie i bombowe. W czasie wojny wykorzystano również transport samochodowy do przemieszczania się piechoty.

Zmiany nie ominęły sił morskich. Udoskonalono technicznie łodzie podwodne. Okręty wyposażono w urządzenia namiarowe, bomby głębinowe i sieci przeciwtorpedowe.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.