Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Sytuacja międzynarodowa pod koniec XIX i na początku XX w.

Wybuch I wojny światowej

Rząd Austro-Węgier, mając poparcie Niemiec, uznał Serbię za odpowiedzialną za morderstwo w Sarajewie i wysłał ultimatum do Belgradu (23 VII 1914). Serbia miała w ciągu 48 godzin przyjąć warunki naruszające jej suwerenność. Serbia, popierana przez Rosję, odrzuciła częściowo ultimatum (kategoryczne żądanie, któremu towarzyszy groźba w przypadku jego niespełnienia). W konsekwencji Austro-Węgry wypowiedziały Serbii wojnę (28 VII 1914), Niemcy wypowiedziały wojnę Rosji i Francji (1, 3 VIII 1914), a Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Rosji. Anglia wypowiedziała wojnę Niemcom (4 VIII 1914).

Zapamiętaj!

Ostatecznie w wojnie uczestniczyły 34 państwa (wraz z koloniami). W ten sposób rozpoczął się największy w dotychczasowej historii świata konflikt zbrojny. Wojna prowadzona była na lądzie, w powietrzu i na wodzie. Toczyła się także w Afryce i Azji, ale najważniejsze jej wydarzenia miały miejsce w Europie.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.