Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Piast (C. Niewiadomska)

Treść

W owych czasach, gdy Popiel panował w Gnieźnie, w pobliżu Kruszwicy miał swą zagrodę Piast, kmieć trudniący się wyrobem kół. „Szanowali i kochali go sąsiedzi, bo chętny był do rady i pomocy, uczynny dla każdego, mądry i gospodarny”.

Jego najstarszy syn, Ziemowit, właśnie skończył siedem lat. Z tej okazji wyprawiono ucztę, na którą zostali zaproszeni sąsiedzi. Chłopcu obcięto długie, jasne włosy na znak, że z opieki matki przechodzi pod opiekę ojca. Nadano mu wówczas imię. Ten obrządek nosił nazwę postrzyżyn.

Goście właśnie zasiedli za stołem, kiedy do chaty zapukali dwaj nieznani wędrowcy. Piast przyjął ich gościnnie, posadził przy stole prosząc, aby jedli.

Po ceremonii postrzyżyn, młodzieńcy podnieśli się i poprosili, aby mogli pobłogosławić chłopca w imieniu ich Boga. Uczynili nad nim znak krzyża. Ojciec przystał na to, bo błogosławieństwa bożego nigdy w życiu nie jest za wiele. Po skończonej uczcie goście rozeszli się.

Ale już nazajutrz wracali do zagrody Piasta z wieściami, że lud się burzy i chce przegnać Popiela z tronu. Każdy rad był usłyszeć, co o tym sądzi kołodziej i zasięgnąć jego rady co do wyboru nowego księcia. Piast witał gości serdecznie, ale kłopotał się, czym zdoła ich wykarmić. Wszak jego spiżarnia nie jest bez dna. Ku zdumieniu Rzepichy, jego żony, która podawała potrawy na stół - wcale ich nie ubywało! I mimo że przybywali wciąż nowi goście, misy były pełne. Ten cud przypisał Piast błogosławieństwu dwóch młodzieńców.

Goście, nie mniej zdziwieni niż gospodarze, widząc opiekę boską nad Piastem i jego rodziną, postanowili wybrać go na księcia.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.