Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Olimpionik (J. Parandowski)

Olimpionik (J. Parandowski)

Bohaterowie

Glaukos - chłopiec z wyspy Chios, zwycięzca biegu w siedemdziesiątej szóstej olimpiadzie.

Hysmon - trener.

zawodnicy, sędziowie.

Czas akcji: w starożytności (76 olimpiada).

Miejsce akcji: starożytna Grecja.

narracja: Narracja jest prowadzona w trzeciej osobie. Narrator opowiada o zdarzeniach w czasie teraźniejszym, co wzmaga napięcie i budzi większe zaciekawienie czytelnika.

gatunek: mit.

Plan wydarzeń

1. Biegi eliminacyjne.

2. Zwycięzcy czwórek na starcie.

3. Bieg finałowy.

4. Glaukos - pierwszy na mecie.

5. Wyjęcie ciernia ze stopy.

6. Narada sędziów.

7. Ogłoszenie Glaukosa zwycięzcą biegu.

Treść

Na stadionie trwają zawody olimpijskie. Na starcie stają kolejne czwórki chłopców rywalizujących w biegu. Zwycięzcy poszczególnych czwórek wezmą udział w biegu finałowym.

Eliminacje zostały zakończone. Czterech młodzieńców ustawia się na linii startu. Trener, Hysmon, daje znak i rozpoczyna się decydująca rozgrywka. Zawodnicy biegną równo, ale tuż przed metą Glaukos wysuwa się na prowadzenie. Publiczność skanduje jego imię. On, jako pierwszy, finiszuje. Teraz powinien ustawić się w swojej czwórce i czekać na werdykt sędziów. Lecz chłopiec siada na stopniach ołtarza i wyciąga z nogi cierń, który utkwił pod małym palcem.

W namiocie sędziów trwa narada. Ważą się losy zawodników. W końcu Glaukos zostaje ogłoszony pierwszym zwycięzcą siedemdziesiątej szóstej olimpiady.

Organizacja zawodów sportowych w starożytnej Grecji i współcześnie

Tematem opowiadania są zawody sportowe, a mówiąc ściślej, jedna z dyscyplin rozgrywanych podczas zawodów w starożytnej Grecji - bieg.

W organizacji zawodów sportowych od czasów starożytnych niewiele się zmieniło. Wtedy zawodnicy najpierw brali udział w eliminacjach, a ich zwycięzcy startowali w finale. Nie zawsze ten, który pierwszy osiągnął metę, był ogłaszany zwycięzcą zawodów. Sędziowie naradzali się biorąc pod uwagę dzielność i wytrwałość chłopców.

Dzisiaj rozgrywki sportowe organizuje się podobnie. Ale arbitrom (sędziom) pomaga w wydaniu werdyktu technika: stoper, stop-klatki, precyzyjne „czasomierze”. Nie dyskutują o postawie zawodników, tylko dokładnie mierzą ich osiągnięcia. Publiczność, podobnie jak przed wiekami, dopinguje swoich faworytów skandując imiona, nazwy drużyn, hasła, śpiewając piosenki.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.