Lech, Czech i Rus - trzej bracia wędrujący w poszukiwaniu miejsca, gdzie mogliby założyć swoje grody.
Czas akcji: dawno temu, w czasach legendarnych.
Miejsce akcji: niezmierzona puszcza, po której wędrowali Lech, Czech i Rus.
Narracja: występuje narracja trzecioosobowa.
Gatunek: utwór jest podaniem, legendą - zawiera wiele faktów historycznych, które współistnieją z fikcyjnymi, wymyślonymi przez autora.
1. Wędrówka Lecha w celu znalezienia miejsca na założenie własnej siedziby.
2. Postój w puszczy i zamyślenie się Lecha.
3. Pojawienie się ogromnego, białego ptaka.
4. Postanowienie Lecha o założeniu grodu w miejscu znalezienia gniazda z pisklętami białego ptaka.
Po rozstaniu z braćmi, Czechem i Rusem, Lech długo wędrował ze swoją drużyną w poszukiwaniu miejsca na założenie siedziby. Wprawdzie puszcza, w której zatrzymali się na wypoczynek, była bo gata, „Ale ziemi, na której mają się rodzić ich dzieci i wnuki, nie wybiera się pochopnie. To jest ziemia na zawsze” - myślał.
Drużyna Lecha zajęła się pojeniem koni i szykowaniem wieczerzy, a on stał i wciąż dumał, czy to jest dobre miejsce dla jego ludu. Puszcza zapowiadała obfitość zwierzyny, w wodach roiło się od ryb, ziemia wydawała się żyzna, ale Lech wciąż się wahał. Nagle nad jego głową zakołował ogromny, biały ptak. Potem przysiadł na gnieździe i zaczął karmić pisklęta. Lech uznał to wydarzenie za znak od pogańskiego bóstwa, szybko podjął decyzję. Zwołał swoich wojów i powiedział:
- „Tu zostaniemy. Tu będzie nasze gniazdo. A ten biały ptak (...) naszym znakiem”. I tak się zaczęło...
W legendzie „O Lechu i białym orle” jest wyjaśnienie pochodzenia nazwy pierwszej stolicy państwa polskiego: Gniezna. Gniezno pochodzi od słowa „gniazdo”. Zgodnie z legendą, Lech poszukujący miejsca na zbudowanie grodu, odkrył podczas swej wędrówki gniazdo orła białego z pisklętami. Tam postanowił osiąść na stałe i stworzyć nowe państwo, a jako swe godło obrał wizerunek owego ptaka.
Choć postacie i zdarzenia przedstawione w utworze są fikcyjne, nierealne (to upodabnia legendę do baśni), to pojawia się wiele elementów realistycznych, autentycznych. Są to: nazwy rzeki Warty i pierwszej stolicy Polski - Gniezna, a także wizerunek orła białego, do dziś będącego godłem państwa polskiego (to odróżnia legendę od baśni).
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.